Bayanin.com

Moda ve Yaşam

Afgan kızı Şarbat Gula’nın son hali

1985’te fotoğrafçı Steve McCurry tarafından çekilen ve aynı yıl National Geographic’in Haziran sayısına kapak olan ‘Afgan kızı’ Şarbat Gula’nın en son çekilen fotoğrafı yayınlandı.
Şarbat Gula’nın üçüncü fotoğrafı Pakistan yetkilileri tarafından kimlik için çekildi.
afgan kız
Şarbat Gula National Geographic’e kapak olan fotoğrafında, keskin bakışları ve yeşil gözleriyle, seksenli yıllardaki Afgan savaşının ve mültecilerin tüm dünyaya yayılan simgesi olmuştu. Meşhur fotoğraf çekildiğinde 13 yaşında olan Gula’nın hikayesi ise böyle: Şarbat Gula, Sovyetler Birliği ve Afganistan arasındaki savaş sırasında öksüz kaldı. 1985’te tüm dünyaca tanınan fotoğrafı çekildikten sonra on beş yıldan uzun bir süre Gula’nın kimliğine erişilemedi. Taliban rejiminin 2001’de yıkılmasına kadar süreç devam etti.

2002 yılının Ocak ayında, bir National Geographic ekibi Gula’ya ulaşabilmek için Afganistan’a gitti. Steve McCurry, Gula’nın geçmişte kaldığı mülteci kampını ziyaretinde, Gula’nın erkek kardeşini tanıyan birine rastladı. Böylece ekip, 1992’de mülteci kampından ayrılıp ülkesine dönen Gula’ya, Afganistan’ın ücra bir bölgesinde ulaşmayı başardı. Fotoğrafın göz irisinin biyometri teknolojisi ile incelenmesi sonucu Şarbat Gula’nın bulunan kişi olduğu kesinleşti.

Şarbat Gula’nın 2002 yılında çekilen 2. fotoğrafı
afgan kız  3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.