Bayanin.com

Moda ve Yaşam

Bebeklerde Kalp Hastalığı Hakkinda Bilgi

Kalp rahatsızlıkları sanılanın aksine sadece yaşlı insanlar için bir risk değildir. Henüz anne karnındayken bile ortaya çıkabilecek sorunlar yüzünden bebeklerde bile kalp rahatsızlıkları görülebilir.

Bebeklerde Kalp Hastalığının Belirtileri

Bebeklerde kalp rahatsızlıklarının belirtileri farklı şekilde ortaya çıkabilir. Bebekte aşağıdaki durumların herhangi birisi görülüyorsa uzmana başvurmakta yarar vardır.

* Biberonu ya da anneyi iyi emememek, beslenmenin çok uzun sürmesi ve beslenme sırasında nefes nefese kalmak
* Akciğer enfeksiyonu probleminin sık sık tekrarlaması
* Ağlarken morarmak
* Aşırı terleme ve kilo alımının yetersiz olması
* Uykudan aniden uyanmak ve ağlamak

Bebeklerde Kalp Hastalıkları Nelerdir

Bebeklerdeki kalp rahatsızlıkları anne karnındaki bebeğin kalbinin normal gelişim sürecinden farklı etkilenmesi ile ortaya çıkar. Kalp odacıklarında küçük bir delik olması, odacıkların ya da kapakçığın hiç oluşmamış olması gibi oldukça çeşitli varyasyonda sorunla karşılaşmak mümkündür.

Bebeklerde Kalp Hastalığı Nedenleri

Bebeklerdeki kalp rahatsızlıklarının ancak %10’luk bir kısmının nedenleri tespit edilebilmektedir. Annenin yaşının büyük olması, romatizma ya da şeker hastası olması, genetik faktörler, gebelik esnasında yaşanan enfeksiyonlu rahatsızlıklar, kullanılan ilaçların yan etkisi ve çevresel faktörler gibi birçok neden bebeklerdeki kalp rahatsızlıklarının nedeni olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.