in

Bel Ağrılarının En Büyük Nedenleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bel ağrısının ne demek olduğunu yaşamayan bir kimsenin anlaması çok güç. Bu ağrılar, hayatı zehir edebilecek bir raddeye gelebilirken, henüz bu ağrıların ilk günlerinden bu duruma karşı önlem almak ve bilgi sahibi olmak oldukça önemli.

Bel Ağrısı Nedenleri

Bel ağrısının birçok farklı nedeninden bahsetmek mümkün. Temelinde belin deforme olması yatan gerekçelerden en önemlilerini ise şu şekilde sıralamak mümkün;

Kas Ağrıları
Bel bölgesindeki kaslar normalde çok fazla çalıştırılmadığı için çok zayıf düşmüş olabilir. Bir ağırlık kaldırma ve zorlanma durumunda da kaslar deforme olduğu için ağrı olabilir.

Zayıf Karın ve Sırt Kasları
Zayıf karın kasları yüzünden gövdenin yükü sırta binmiş olabilir. Gündelik hayatta da çok fazla çalışmayan sırt kasları da bir süre sonra yetersiz gelmeye başlayınca ağrılar baş gösterebilir.

Kötü Duruş Pozisyonları
Bilgisayar başında uzun süre oturmak ve hareketsiz kalmak, uzun süre kambur durmak gibi basit görülen şeyler yüzünden omurların yıpranması ve disk kayması gibi önemli sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorunlar da bel ağrılarının temeli denebilir.

Bel Fıtığı ve Bel Kayması
Omurlar arasındaki diskler ve omurların normalde olması gereken düzlemden biraz daha sapması sonucu sinirlere yapılan baskı ile bel ağrıları ortaya çıkabilir.

Fazla Kilo
Bele fazladan yük bindiren kilolar da bel ağrılarının muhtemel sebepleri arasındadır.

Bel Ağrısı Çeşitleri

Bel ağrıları genellikle akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Ani şekilde baş gösteren bel ağrılarına akut bel ağrıları denirken, 6-7 haftayı aşan ağrılar kronik olarak tanımlanabilir.

Bel Ağrısı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bel ağrıları hafiften kendini hissettirmeye başlamışsa dikkat etmeniz gereken bazı detaylar var;

* Fazla kilonuz varsa, kilo verin
* Uzun süre aynı pozisyonda oturmamaya özen gösterin ve otururken dik bir pozisyonda kaldığınızdan emin olun
* Ortopedik bir yatak tercih edin
* Spor yapın
* Uzun süreli ağır yükler taşımamaya özen gösterin
* Eğilip doğrulmalarınızı kesinlikle belinizden değil, bacaklarınızdan yapın
* Otururken belinizi desteklediğinizden emin olun

Bel Ağrısı Nasıl Geçer

Bel ağrınız kronik bir hal aldıysa vakit kaybetmeden bir doktora görünmeniz çok önemli. Erken teşhis ile bu ağrılardan ve olası büyük sorunlarda kurtulmanız mümkün. Bel ağrıları için en güzel tedavi yöntemi; fizik tedavi, spor yapmak, fazla kilolardan kurtulmak, günlük yaşama çeki düzen vermek, gerekirse ağrı kesiciler kullanmak ve en son çare ise cerrahi müdahaledir.

Bel Ağrısı için Hangi Doktora Gidilmeli

Bel ağrılarının teşhisinde ve tedavisinde beyin cerrahları yetkinlik sahibidir. Başlangıç aşamasında ise işinde uzman bir fizik tedavi uzmanı ağrılarla birlikte sorunu da çözebilecektir.

Sizlerde bel ağrısı hakkında yaşadığınız tecrübelerinizi, yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yorgun Hissettiren Besinler

Ünlülerin Güzellik Sırlarını Merak Ediyor musunuz?