Bayanin.com

Moda ve Yaşam

Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir ?

Böbrek taşının belirtileri neler bir bakmadan önce, biraz böbrek taşından bahsetmek gerekir.

Böbrek Taşı Nedir ?

Böbrek taşı, idrardaki fazla kalsiyum oksalat ve ürik asit gibi maddelerin zamanla çökelmesi ile ortaya çıkabilen ev sürekli de büyüyebilen ve zamanla hareket edebilen tortular.

Böbrek Taşı Çeşitleri

Böbrek taşları, oluşumu itibarı ile genelde 4 farklı grupta incelenmektedir.

1- Kalsiyum Taşı
Taşların yaklaşık %80’i kalsiyum oksalat ve kalsiyum fosfattan oluşur. Süt ve süt ürünlerinin aşırı derecede fazla tüketilmesi ile karşılaşılabilir.

2- Ürik Asit Taşı
Sindirilen besinlerin tam anlamıyla dışarı atılamamasıyla oluşur. Genetik sebeplerin yanı sıra az su tüketmek ve bazı ilaçların yan etkisi olabilir.

3- Enfeksiyon Taşı
İdrar yollarında kendisine yer bulan mikropların zamanla sertleşerek bir tortu halini alması ile oluşur. Bağışıklık sisteminin zayıf olması ile ortaya çıkabilir.

4- Sistin Taşı
Kalıtsal bir hastalık yüzünden görülse de karşılaşılma ihtimali çok düşüktür.

Böbrek Taşı Belirtileri

Birçok böbrek taşı daha çok büyüyemeden idrarla vücuttan atıldığı için fark edilmez bile. Ancak normalden fazla büyüyen taşların idrar yolunda hareket etmesi ve enfeksiyona sebebiyet vermesi ile belirtiler ortaya çıkmaya başlar.

En dikkat çeken izler, böbreklerin bulunduğu kısımda kısa süreli de olsa çok şiddetli ağrıların ve krampların yaşanmasıdır. Bunun haricinde sık idrara çıkma, idrarın koyu renkte olması ve mide bulantısı da böbrek taşının belirtileri olabilir.

Böbrek Taşı Tedavisi

Böbrek taşının tedavisi artık farklı yöntemlerle mümkün olabilmektedir. Ancak öncelik her zaman için hiçbir operasyona gerek kalmadan bol sıvı tüketilerek taşların doğal şekilde atılmasını sağlamaktır. Taşların büyüklüğü, taşın bulunduğu yer, kişinin yaşı ve sağlık durumu gibi farklı etkenlere göre ise tedavi yöntemi farklılık gösterebilecektir. Genellikle başvurulan tedavi yöntemleri şunlardır;

Litotripsi
Bu yöntem daha çok, yeterince büyümemiş taşlarda uygulanır. Şok dalgaları ile taşlar daha küçük parçalara ayrılıp idrar yolu ile atılmaları sağlanır.

Üreteroskopi
İdrar ve mesane yolundan teleskopik aletler yardımı ile böbreklere ulaşılır ve taşların gerekirse müdahale ile kırılarak dışarı çıkarılması sağlanır.

Perkütan
Ciltten böbreklere yerleştirilen bir tüp ve teleskopik aletler yardımı ile taşların tüp içerisine konulması sağlanır ve vücuttan alınır.

Açık Ameliyat
Çok büyük taşlarda açık ameliyat da gerekebilir.

Böbrek taşı rahatsızlığı hakkında sizlerde tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.