in

Çok Üşümenin Nedenleri

Bazı kimseler için soğuk nedeniyle kış çekilmez bir hal alabilir. Aslında problem soğuk değil, başka bir şey de olabilir?

Neden Çok Üşüyorum ?

Vücut Yağ Oranınız Fazla Olabilir
Kaslar hareket halinde değilken bile vücut ısısının %25’ini üretirler ve spor yapanlar hem metabolizmalarının hızlı olması, hem de kas oranlarının fazla olması sayesinde daha az üşürler. Kadınların erkeklere göre daha çok üşümesinin nedeni de temelde budur.

Zayıflık ve Kansızlık
Damarları bir kalorifer sistemi, kanı da sıcak su gibi düşünebilirsiniz. Kansızlık problemi olan ya da çok zayıf olan kişilerde vücut ısısı yeterince dengelenemeyebilir. Özellikle yemeklerden sonra mideye hücum eden kan yüzünden kısa süreli de olsa üşümede artış görülebilir.

Yetersiz ve Dengesiz Beslenme
Yetersiz beslenme vücut direncinizi kıracak, dengesiz beslenme ise kan dolaşımında an değişikliklere neden olarak çok fazla üşümenize neden olabilecektir.

Hormonal Dengesizlik
Özellikle kadınlarda dönem dönem östrojen hormonunun fazla salgılanması, üşümeyi de tetikleyen etkenlerden birisidir.

Kan Basıncı Problemleri
Yüksek ya da düşük kan basıncı sorunu olanlar, her iki durumda da kanın dengesiz biçimde pompalanması nedeniyle üşüme problemleri yaşayabilirler.

Tiroid Problemleri
Bazı tiroid hastalıkları metabolizmanın normalden daha yavaş çalışmasına neden olur ve bu da beraberinde üşümeye sebep olur.

Zayıf Bağışıklık Sistemi
Üşümenin nedeni bir parazit ya da enfeksiyon olabilir. Bunun baş sorumlusu ise muhtemelen zayıf bir bağışıklık sistemidir.

Sizlede çok üşüme hakkında karşılaştığınız sorunlar ve çözümleri bizlerle yazımıza yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Beyaz Show da Muhteşem Alişan Klibi

Kilolu Kadınları Tercih Eden Erkekler