in

Damacana Su Tehlikesi

Doğal olan neredeyse hiçbir şeyin kalmadığı hayatımızda bize hayat veren sular için de ciddi bir tehlike söz konusu. Musluk suyunun zararlarından bahsetmeye herhalde gerek yok ancak artık damacana sular için bile olumlu şeyler söylemek zorlaşacak gibi.

Ülkemizde yapılan birçok test sonucundan her yıl onlarca firmanın geçer not alamamış olması maalesef bilinen bir gerçek. Ancak bunun üzerine bir de damacananın yapımında kullanılan maddelerin neden olduğu sağlık riskleri eklendi. BPA adıyla bilinen bu madde özellikle çocuklarda solunum yollarında bazı problemlere ve astıma neden olabiliyor. Bunun yanında diyabet, kalp-damar rahatsızlıkları, böbrek hastalıkları ve obezite gibi problemlere de neden olan madde, Amerika’da yapılan testler sonucunda yasaklanmış durumda.

Damacana Su Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Damacana seçiminde cam ya da BPA Free, yani BPA içermeyenler tercih edilmeli. Su alırken de temizliğinden emin olunan markalar tercih edilmeli. Eğer imkan varsa da en güzeli; doğal kaynak sularını en azından haftalık olarak temin etmek ve cam şişelerde saklamak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kahve Yararlı mı? Zararlı mı?

En Komik Nur Yerlitaş Capsleri