in

Erkeklerde Meme Büyümesi (Jinekomasti)

Erkekler için oldukça rahatsız edici durumlardan birisi haline gelebilen meme büyümesi, rahatsız edici görüntüsü yanında bazı ciddi rahatsızlıkların da habercisi olabilir.

Erkeklerde Meme Büyümesi Nedir

İnsan bedeninde östrojen ile androjen hormonları bir denge halindedir, ancak bu oran erkekler ve kadınlar için farklı seviyededir. Erkeklerde bu dengenin bozulması ile birlikte jinekomasti denilen meme büyümesi sorunu ile karşılaşılabilir.

Erkeklerde Meme Büyümesi Nedenleri

Meme büyümesi genellikle ergenliğin ilk yıllarında ortaya çıkabiliyor ve birkaç yıl içerisinde kendiliğinden geçiyor. Jinekomastinin nedenleri arasında bu yüzden öncelikle ergenlik dönemi hormonal değişimler ilk sırada yer alır. Bunun haricinde yaşlılık, kullanılan bazı ilaçlar, akciğer kanseri, siroz, tiroid hastalıkları, madde bağımlılığı ve steroid kullanımı gibi nedenler de erkeklerde meme büyümesinin sebepleri arasında sayılabilir.

Erkeklerde Meme Büyümesi Nasıl Önlenir

Eğer meme büyümesi ile ergenlik döneminde karşılaşılmışsa, %90 ihtimalle birkaç yıl içerisinde tekrar normale dönülecektir. Ancak 16 yaşına gelmiş ve halen iyileşme görülmeyen durumlarda doktora başvurulmalıdır. Erkeklerde yağsız bir vücuda sahip olmak ve güç gerektiren aktiviteler yapmak da hormon dengesini korumak adına bir artı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kuru İncirin Faydaları Nelerdir ?

Kadınları Baştan Çıkarmanın En etkili yolları