Bayanin.com

Moda ve Yaşam

Fırında Hindi Basit Tarifi

Özel günlerin lezzetli yemeklerinden birisi olan fırında hindi, zor gibi görünse de aslında çok da zorlanmadan yapılabilecek lezzetlerden birisi.

Fırında Hindimiz için Gereken Malzemeler

Tüm Hindi (5-7 kg)
Yarım çay bardağı zeytinyağı
Tereyağı (100 gr/4 yemek kaşığı)
Ilık su (4 su bardağı)
Tavuk bulyon (2-3 yemek kaşığı)
1 tane kuru soğan
Alüminyum Folyo
Baharatlar ve tercihen kuru maydanoz
Arzu edilirse havuç ve patates

Fırında Hindi Nasıl Yapılır?

Fırınımızı 180 dereceye ayarlayıp ısınmasını bekliyoruz. Bu arada eğer hindimizin içi temizlenmemişse derisi üzerinde kalacak şekilde güzelce içini temizleyip yıkıyoruz.

Hindimizi bir fırın tenceresine ya da derin bir fırın tepsisine alıyoruz ve göğsünün üzerindeki deriyi hafifçe yırtıyoruz. Bu yırtıktan iki göğüsün üzerine de ikişer kaşık tereyağı koyuyoruz ki, hindimiz pişerken sertleşmesin. Bu yırtıktan soyulmuş tüm soğanı ve isteğe göre patatesle havuç parçalarını da hindinin içerisine koyuyoruz.

Hindimiz hazır, ancak bu arada başka bir kapta ılık suyla birlikte kuru maydanoz ve tavuk bulyonları karıştırıp hindimizin üzerine dökeceğiz. Fırına vermeden de üzerine karabiber ve tuzunu ekip son olarak da zeytinyağını dökeceğiz.

Hindimizi fırına verirken de alüminyum folyo ile sarıp fırına o şekilde vereceğiz. Bu şekilde yaklaşık 3-3,5 saat kadar piştikten sonra hindimizi fırından çıkarıp üzerindeki folyoyu almamız gerekecek. Bu aşamadan sonra ise yine aynı sıcaklıkta 45-60 dakika kadar pişirilip hindimizin üzerinin iyice kızarmasını bekleyeceğiz. Hindimizin olup olmadığını anlamak içinse deriyi çok aralamadan ufak bir kontrol yapabiliriz, ya da varsa bir fırın termometresi ile etin sıcaklığını kontrol edebiliriz. Etin iç sıcaklığı 80 dereceyi bulmuşsa hindimiz de hazır demektir.

Hindimizi servise alabiliriz ancak kurumaması için dilimlemeden önce 10 dakika kadar beklemek iyi olacaktır. Yapılışı uzun sürse de, hazırlık aşamasının çok da zor olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz herhalde.

Afiyet olsun.

Sizde Fırında Hindi tarifimizi uyguladıysanız tecrübelerinizi ve bilgilerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.