Ihlamurun Faydaları

Ihlamurun Faydaları

Her hasta olduğumuzda hemen bir ıhlamur-limon yapıp gelen ve “bunu iç, hiçbir şeyin kalmaz” diyen annelerimizin bir bildiği varmış. Yazıyı okuyunca siz de hak vereceksiniz.

Ihlamurun Yararları

Grip Nezle ve Öksürük için Ihlamur
Sıcak şekilde, mümkünse bir miktar doğal bal ve limonla karıştırıp içildiğinde hem öksürüğü yatıştırıcı etkisi olur, hem de tedavi edici.

Vücut Direncini Artırmak için Ihlamur
Metabolizmayı güçlendirir, kan akışını hızlandırır ve kansızlığa iyi gelir. Bu yönleri ile özellikle kış aylarında biraz fazla üşüyenler için oldukça iyi bir tercihtir.

Cilt Lekeleri ve Kırışıklıklar için Ihlamur
Cilt problemlerinde de yardımcı olabilir; hem yapıcı, hem de yenileyici özelliği sayesinde cilde oldukça faydalıdır. Bunun için yapraklar yumuşayıncaya kadar kaynatılır ve soğumadan cilde ve lekelere uygulanır.

Kalp ve Damar Sağlığı için Ihlamur
Doğrudan kalbe yardımcı olamaz ama damar sertliğinin, damar tıkanıklığının önüne geçer ve kan akışını hızlandırır.

Astım ve Bronşit için Ihlamur
Solunum yollarına oldukça iyi gelir ve yumuşatıcı etkisi vardır. Kronik astımı olanlar düzenli şekilde kullanırsa, olası krizlerin de daha kolay atlatılmasını sağlar.

Saçlar için Ihlamur
Ihlamurun kaynatıldığı su ile saçlar yıkanacak olursa hem saçlar, hem de saç derisi daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca saç derisindeki kaşıntı ve döküntülerinde giderilmesinde de yardımcı olacaktır.

Stres için Ihlamur
Yoğun ve tempolu bir günlük hayatı olanlar günde bir bardak ıhlamur çayının içerisine bir de karanfil atarak içerlerse daha sakin ve dengeli bir gün geçirebilirler.

Sizlerde ıhlamur ve yararları hakkında bizlerle bilgilerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

7 Nisan 2015 tarihinde eklendi, 1.307 kez görüntülendi.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git