in

Kadınlarda Menopoz Dönemi

kadınlarda menopoz dönemi

Menopoz her kadının başına gelen bir olaydır. Hastalık değil her kadının yaşadığı bir olaydır. Genellikle 50 yaşından sonra ortaya çıkan ve regl görme olayının bitmesiyle devam eden dönemdir.

Menopoz ile kadınlardaki östrojen hormonu azalır, yumurtalık küçülür. Östrojen hormonunun azalmasıyla beraber sıcak basma, meme ve cinsel organ küçülmesi, psikolojik rahatsızlıklar ortaya çıkar.

Halk arasında kadınlığın bittiği gibi yanlış düşünceler bulunmaktadır. Menopoz olayı her kadının başına gelen ve rahmin işlevini yitirmesi değil yumurtalıkların işlevini bitirmesi olayıdır.

Bazı kadınların menopoz dönemini sıkıntılı belirtiler göstermeden geçirebildikleri gibi yaşam kalitesini olumsuz etkileyen belirtiler olan düzensiz kanamalar, sıcak basmaları, gece terlemeleri, depresyon ve cinsel isteksizlik gibi etkilerle geçirilir. Bu dönemde çok uzun süre sürmeden kesilir. Ve kadınlar rahat yaşamaya başlarlar. Her ay çekilen regl sancılarının son bulması, hamile olma korkusu olmadan cinsel ilişkiye girme rahatlığı gibi olumlu yanları da vardır.

35 yaş altında menopoza giren kadınlarda bulunmaktadır. Bu şekilde gerçekleşen menopoza erken menopoz denir. Menopozda genetik özellikler de söz konusudur. Anne veya ablanın menopoz yaşına göre kişide hemen hemen aynı dönemlerde menopoza girer. Erken menopozu veya menopozu geciktirmek için yapılabilecek pek bir şey yoktur. Bunun dışında sigara kullanımı menopoza erken girmeye neden olarak görülebilir.

Menopoz hormon azalmasıyla ortaya çıktığı için bazı hormon tedavileri de bulunmaktadır. Vücutta eksik kalan hormonun dışarıdan karşılanması şeklinde gerçekleşir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İnstagramda Ünlülerin Son Durumları

Regl Dönemi ve Yapılması Gerekenler