in

Gözaltı Morlukları Neden Olur ve Nasıl Geçer

Birçok kişi gözaltı morluklarını sadece yorgunluk ve uykusuzluğa bağlasa da aslında gözaltı morluklarının nedeni farklı olabilir.

Göz Altı Morluklarının Nedenleri

Güneş
Özellikle yaz aylarında güneş gözlüğü kullanmamak ya da güneşe fazlaca maruz kalmak göz çevresinde melanin seviyesinin artmasına neden olarak morluklara neden olabilmektedir.

Uykusuzluk-Yorgunluk
Uzun süre uykusuz kalmak ve gözlerin bilgisayar ya da kitapların başında fazlaca yorulması yüzün beyazlaması ile birlikte göz altı morluklarını da beraberinde getirir. Beyazlaşan yüzle birlikte de morluklar daha çok belli olacaktır.

Çukur Göz
Bazı kimselerde genetik yapı gereği gözler daha çukurdadır ve bu yüzden gözaltlarına gölge düşmektedir. Bu da gözaltlarının daha koyu görünmesine neden olur ve aldatıcı bir etkiye sahiptir.

Hiperpigmentasyon
Cilde rengini veren melaninin fazla üretilmesi yüzünden vücudun bazı bölgelerinde koyuluklar ve lekeler oluşabilir. Bunun genellikle ilk görüldüğü yerlerden birisi de gözaltlarıdır.

İlaçların Yan Etkileri
Yüksek tansiyon ilaçları gibi bazı ilaçlar damarların genişlemesine neden olduğu için gözaltlarında daha belirgin hale gelen damarlar yüzünden morluk görülebilir.

Dengesiz Beslenme
Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri tam olarak alamaması yüzünden cildin verebileceği ilk tepkiler genellikle gözaltlarında sararma ya da morlukla olacaktır.

Gebelik ve Regl
Bu dönemlerde kadınların cilt rengi daha soluk olabileceği için gözaltları daha koyu görünecektir.

Sigara ve Alkol
Sigaranın kandaki oksijen miktarını azaltması, alkolünse su kaybına neden olması yüzünden gözaltında morluklar ortaya çıkabilmektedir.

Su Tutumu
Vücudun su tutması ile damarlar normale göre daha çok kalınlaşacak ve genişleyecektir. Bu durumda kılcal damarların oldukça yüzeyde olduğu gözaltlarında morluklara neden olabilecektir.

Gözaltı Morlukları Nasıl Geçer

Gözaltı Morlukları Nasıl Geçer

Gözaltı morluklarının sebepleri başka temellere dayandığı için öncelikle sorunun kaynağına inmek ve günlük yaşantımızda elimizden geldiğince bu konulara dikkat etmemiz, ayrıca bir doktora danışmamız gerekir. Ancak bütün bunlara rağmen istenildiği ölçüde iyileşme sağlanmamışsa bu morlukları daha da azaltmak için yapabileceğimiz birkaç farklı şey var;

  • Yatılan süre boyunca gözaltında fazla kan akışı olmaması için yastıklar birazcık yükseltilebilir.
  • Güneşe çıkmadan önce mutlaka göz çevresine koruyucu bir krem uygulanmalı ve güneş gözlüğü kullanılmalıdır.
  • Çok sıcak bir ortamda yatılmamalı ve yatak odasının tamamen karanlık olmasına dikkat edilmelidir.
  • Dolu sinüsler de gözaltı morluklarını tetikleyebileceği için düzenli olarak eczanelerde satılan deniz suyu ile sinüsleri temizlemek kesinlikle iyi gelecektir.
  • Beslenme ve uyku düzenine dikkat edilmeli, ayrıca günde en az 3 litre su tüketilmelidir.
  • Vücuttaki su tutumunu azaltmak için fazla tuzlu besinler tercih edilmemelidir.
  • Buzu direk temas ettirmemek kaydı ile göz altlarına kısa süreli soğuk pres yapılabilir.

Sizlerde gözaltı morlukları hakkında bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dudak Soyulmasına Ne İyi Gelir?

Sefamerve Hamile Elbise Modelleri