in

Çikolatalı Makaron Tarifleri

Çikolatalı Makaron Malzemeler

200 gr yumurta akı
80 gr toz şeker
200 gr toz badem
25 gram kakao
350 gram pudra şekeri
Tuz
200 gram bitter çikolata
200 ml süt kreması (küçük paket)

Çikolatalı Makaron Tarifi

Yumurta akları bir tutam tuzla birlikte çırpılır. İyice çırpıldıktan sonra da toz şeker yavaş yavaş eklenerek kar haline gelene dek çırpılır. Elek yardımı ile de pudra şekeri, badem ve kakao elenir ve varsa topaklar ayıklanır. Elenen karışımla birlikte yumurta akı karıştırılır ve tahta bir kaşık yardımı ile kıvama gelene dek karıştırılır. Hamur hazırlandıktan sonra ise sıra, hamuru fırına vermekte.

Karışım sıkma torbasına doldurulur ve hiç el değmeden 3 santimetre çaplı topaklar yağlı kağıt serilmiş tepsiye sıkılır. Sıkma işlemi bittikten sonra tepsi tezgaha birkaç kez vurularak, varsa hava kabarcıkları patlatılmış olur ve oda sıcaklığında 45 dakika kadar bekletilir. 180 dereceye gelmiş fırında 2-3 dakika kadar pişirildikten sonra fırının kapağına bir tahta kaşık sıkıştırılarak 10-12 dakika kadar daha pişirilir. Fırından çıkarılan makaronlar ise soğuk bir zemine koyulmadan dinlenmeye ve kendi kendine soğumaya bırakılır.

Makaronlar soğurken krema hazırlanabilir. Bunun için krema bir tencerede ısıtılır ve içerisine çikolatalar kırılarak eritilir. Kıvam aldıktan sonra soğuması beklenir ve buzdolabına konulur. Ara ara kontrol edilerek sürülebilir kıvam aldığı zaman dolaptan çıkarılır ve iki makaron arasına sürülerek makaronlar kapatılır. Hazırlanan makaronlar kapalı bir kap içerisinde buzdolabında bekletilir ve en sonunda servise hazır hale gelir.

Hem kendinizi ödüllendirmek, hem de sevdiklerinize ikram ya da hediye etmek için oldukça iyi bir seçim olabilir.

Afiyet olsun.

Sizde Çikolatalı Makaron tarifini uyguluyorsanız tecrübelerinizi ve önerilerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Evliliğin Yıllara Göre Evreleri Nelerdir