in

Hipotiroidi Nedir? Nasıl Kilo Verebilir ?

Tiroid Hastaları Nasıl Kilo Verebilir

Tiroid rahatsızlığı olan kişiler kilo vermede ve bazende kilo almada zorlanmaktadırlar.Biz bu yazımızda yavaş çalışan tiroid rahatsızlığı olan hipotiroidi ile ilgili bilgiler vereceğiz.Yazıda hipotiroidi nedir, nasıl beslenmeli, kilo verebilir mi ve dikkat etmesi gereken besinler olmak üzere çeşitli başlıklarda pek çok bilgi paylaştık.

Hipotiroidi Nedir?

Tiroid bezlerinin az çalışması ile tiroid hormonların az salgılanması durumudur.Tiroid bezlerimiz kan dolaşımımıza hormonları salgılamakta ancak az salgılaması durumunda bazı belirtiler görülüyor.

Bu rahatsızlık ile tiroit yetmezliği yaşıyorsunuz ve buda metabolizmanızın yavaşlamasına sebep oluyor.

Genellikle bayanlarda görülen bu rahatsızlık erkeklere oranla 5 kat daha fazla.

Kilo verme konusunda şikayetleri olan kadınların çoğunda gözlenen hipotiroidi, tedavi edilmesi gereken ve doktorlar tarafından verilen ilaçların düzenli kullanımı ve takibini gerektiriyor.

Tedavi sonrası hormon seviyelerinin düzelmesi ile kilo verme de daha kolay hale gelebiliyor.

Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerine şu örnekleri verebiliriz;

 • halsizlik
 • yorgunluk
 • çabuk yorulma
 • üşüme
 • soğuğa karşı tahammülsüzlük yaşanması
 • az terleme
 • ses kısıklığı
 • kabızlık
 • kilo artışı
 • adet azalması
 • saç dökülmesi

Bu belirtileri taşıyorsanız bir endokrinoloji uzmanına görünmelisiniz.

Hipotiroidi kilo aldırır mı?

Evet, tiroid bezlerinizin kan dolaşımına salgıladığı hormonların azalması ile metabolizmanız yavaşlayabilir ve bu sebeple kilo alabilirsiniz.

Hipotiroidi olanlar zayıflayabilir mi?

Gerekli tedaviyi uyguladığınızda ve hormon seviyeniz normale dönmesi durumunda tabiki zayıflayabilirsiniz.Bu durumda doktor kontrolünde ilaç dozunuzu takip etmeli ve beslenmenize dikkat etmelisiniz.

Bu rahatsızlığı olan kişiler çok kolay kilo alır ve zor kilo verirler.Çevrenizde de bu duruma sıkça rastlayabilirsiniz.Çok az yiyen kişilerin bile kilo aldığını, su içse bile yarıyor gibi deyimlerin sıkça kullanıldığı durumlardan biri hipotiriodi olarak karşımıza çıkıyor.

İlaç kullanımı sonrası size düşen beslenmenizi düzenlemek.Özellikle tiroid hastalarının yememesi gereken besinleri öğünlerinizden çıkartarak başlayabilirsiniz.

Nasıl Kilo Verebilir ?

Kilo vermede öncelikle harcadığınızdan az tüketmeniz ana maddeniz olmalı.Günlük hareket ve egzersiz oranınıza göre tüketim yapmalısınız.Bir çok kişi az yediğini ancak kilo veremediğini belirtiyor.Az yiyip az hareket ettiğinizde vücudunuz bu duruma tepki vererek daha az tüketim yapıyor ve kilo verme durumuna geçemiyorsunuz.

Bu durumun dışında her okuduğunuz yazıda duyacağınız gibi iyi bir uygu ve stressiz bi yaşam ve egzersiz 🙂

Kilo vermek irade ile pek çok kişinin başarabildiği bir durum.Ancak iş hipotiroidi olunca iş biraz daha zor duruma geliyor.Başkaları bir ayda 5-10 kilo verirken siz ise tartıda belki 1 kilo yada hiç kilo vermediğinizi görebilirsiniz.

Bu durumda yılmamalı ve devam etmelisiniz.Doktor eşliğinde alacağınız tedavi ile ve yapacağınız beslenme düzeni ile yavaşta olsa kilo vereceksiniz.

Şimdi kısaca beslenmenizde dikkat etmeniz gerekenlere göz atalım

Guatrojenik Besinler

Guatrojenik Besinler

Tiroid üretimine engel olan guatrojenik besinler olarak bilinen lahanası, kara lahana, karnabahar, brokoli, brüksel lahanası, turp, lahana, ıspanak, şalgam, mısır, yer fıstığı, armut, çilek, şeftali, böğürtlen, çam fıstığı, badem, tatlı patates, soya sütü ve soya fasulyesi olarak sayabiliriz.

Bu besinleri ya tüketmemeli yada oldukça aza indirmelisiniz.İlaç tedaviniz sonrasında ise guatrojenik besinleri tüketme konusunda yine doktorunuza danışın.

Hipotiroid olanlar için diyet

Bu konuda pek çok beslenme çeşidi bulunuyor.Özellikel haşimato rahatsızlığı olanlar glütensiz beslenmeyi deniyorlar.Bunun haricinde ketojenik diyet, taş devri diyeti bu diyetlerle yakın olan karatay diyeti gibi beslenme şekilleri mevcut.Diyet olarak yazdım ancak çoğu kişi için bu bir yaşam tarzı.

Öncelikle ketojenik veya karatay diyeti uygulayanlar vücutları bu tarz beslenmeye geçtiğinde ilk etapta bir kilo verme durumu görmesede kısa bir süre sonra normalden daha hızlı bir şekilde kilo verebiliyorlar.

Düşük karbonhidrat tüketimi ve aynı zamanda şekeri hayatınızdan çıkartma sonucunda vücudunuzun yaktığı birimlerde değişiyor ve daha sağlıklı bir yakıt ile hem sistemi koruyorsunuz hemde fazlalıklarınızdan kolayca arınıyorsunuz.

Ketojenik, Karatay, Taş Devri diyeti yada beslenme tarzları birbirleri ile oldukça yakınlar.Siz kendinize göre en uygun beslenme çeşidini seçerek başlayabilirsiniz.

Günümüzde artık pek çok rahatsızlığa bölgesel veya sırf o rahatsızlığı tedavi etme amacıyla değilde bütünsel bir yaklaşım daha yaygın bir hal alıyor.

Sadece tiroid bezleriniz için değil tüm vücudunuz için olumlu olacak bir yaşam biçimi tercih etmeniz bu rahatsızlığı yenmenizde sizi çok daha güçlü bir konuma getirecektir.Ayrıca farklı rahatsızları veya bir rahatsızlığın diğer bir rahatsızlığı tetiklediği durumlardan da bu şekilde kurtulabilirsiniz.

Harcadığından Az Tüket

Kilo verme konusunda yapmanız gereken en önemli nokta yukarıda belirttiğim gibi harcadığınızdan az tüketmeniz.Ancak hareketsiz bir yaşam her rahatsızlık için bir sorun oluşturuyor.

Daha hızlı kilo vermek ve sağlıklı olmak için günlük hafif yoğunluklarda yapacağınız egzersizleri yavaşça artırabilirsiniz.Sonrasında bunu bir yaşam biçimi olarak hayatınızı bir rutini haline getirebilirsiniz.

Egzersiz olarak ister yürüyüş yapabilir veya kısa süreli yoğun antremanları deneyebilirsiniz.Hiit antrenmanı olarak bilinen ve kısa süre içerisinde yoğun bir egzersiz ile daha çok yağ yakımı sağlayabilir ve antreman sonrasında bile yağ yakmaya devam edebilirsiniz.

Sonuç

Kilo vermek hipotiroid hastaları için oldukça zor ve çekilmez bir hal alabilir.Ancak doğru bir tedavi, iyi bir beslenme ve egzersiz ile bunu başarabilirsiniz.

Belki başkalarının bir ayda verdiğini siz iki ayda vereceksiniz ancak sonuçta o kiloları vereceksiniz.Yapmanız gereken adımları uyguladığınızda veya yaşam tarzı haline getirdiğinizde ise kilo derdinden ve birçok rahatsızlıktan kurtulacaksınız.

Bu yazıda anlattığım, değindiğim konular hem bilgi edinmeniz hemde motivasyonunuzu yüksek tutmanız için yazıldı.Ancak bu yazı dahil olmak üzere yaptığınız tüm araştırmaları bir uzman doktor ile görüşerek hayatınıza katmalısınız.

Sizlerde yaşadığınız tecrübeleri, bilgileri ve sorularınızı yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göğüs Küçültme

Göğüs Küçültme Nedir? Operasyon Hakkında Merak Edilenler

Silverdin Krem

Silverdin Krem Ne İşe Yarar? Ne için Kullanılır? Fiyatı