in

Ütü Nasıl Yapılır, Hangi Ütüyü Almalıyım?

Her evin gereksinimi olan ütü çeşitleri kumaşlardaki kırışıklıkların tamamen açılmasını sağlayan elektrikli bir üründür. Bazı ütülerin teknik özellikleri bu kırışık görünümün düzelmesi için yeterli olmayabilir. Bu nedenle ütü fiyatları ve modelleri ile ilgili geniş kapsamlı bir araştırma yapmanızda fayda vardır.

Hem bütçenize uygun hem de beklentilerinizi karşılayan ütüleri seçmeniz daha doğru olacaktır. Buharlı ütü çeşitleri kısa sürede hazır hale gelip kullanılabildiğinden daha fazla tercih edilir. Kazanlı olan modeller ise çoğunlukla profesyonel kullanımlar için uygundur. Buhar kazanlı olan ütüler normal ütülere göre dakikada 80 ile 120 gram arasında buhar üretir.

Bu oran normal ütülerde 40 gram civarındadır. Buharın fazla olması ütünün daha kolay yapılacağı manasına gelir. Kalabalık aileler ya da ütülenecek kıyafet sayısı fazla olan yerler için buhar kazanlı ütüler alınmalıdır. Günlük kullanım için standart modeller veya kablosuz ütü çeşitleri idealdir. Kablo kısmının olmaması ve tutma sapının katlanabilmesi bu ütüleri daha pratik hale getirir. Böylece ütünüzü yanınıza alıp dilediğiniz seyahate çıkabilirsiniz.

Doğru Ütü Nasıl Seçilir?

Ütü Nasıl Seçilir

Alışverişlerde ütü fiyatları öncelikli noktanız olsa da doğru ürünü seçerken fiyattan ziyade odaklanmanız gereken farklı detaylar vardır. İlk olarak ütünün gücüne bakmalısınız. Bu güç ütünün ne kadar sürede ideal sıcaklığa ulaştığını gösterir. Eğer watt değeri yüksekse ütü o kadar güçlü demektir. Kıyafetlerinizin kolay şekilde ütülenmesi için ideal watt değerinin 2000 ile 2400 arasında olması tercih edilir.

Diğer önemli nokta ütünün buhar basıncıdır. Hızlı ve etkili ütünün olmazsa olmazı yüksek buhar gücüdür. Ütüleme hızını artıran buhar zor açılan kumaşların bile dümdüz olmasını sağlar. Özellikle ipek, jean, keten gibi kumaşlar için buhar fazla olmalıdır. Dikkat etmeniz gereken son özellik ise ütünün taban kısmıdır. En iyi ütü tabanı olarak seramik tabanlar tavsiye edilir. Böylece ütü daha rahat hareket eder ve kumaşta parlama yapmaz. Ayrıca tabandaki gözenek sayısının da mümkün olduğunca fazla olması gerekir.

Kablosuz Ütü Kullanışlı mı?

Kablosuz Ütü

Pratik ütüleme denildiğinde akla ilk gelen ürün olan kablosuz ütükablonun sizi kısıtlamasına izin vermez ve dakikada 190 gram şok buhar basıncı sunar. Zor kırışıklıkları bile kolayca açan ütü; ipeksi ütüleme, üstün kayganlık, iyonize taban teknolojisi, damlamayı önleyen sistem, emniyetli otomatik kapanma özelliği, kireçlenmeyi önleyen sistem gibi özelliklere sahiptir. Bu özelliklere sahip kablosuz ütü modelini satın almak için Arzum mağazasına göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Sevimli Köpek Cinsleri

Görünce Kendine Hayran Bırakan En Sevimli Köpek Cinsleri

Expigment Krem

Expigment Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?