in

Görünce Kendine Hayran Bırakan En Sevimli Köpek Cinsleri

En Sevimli Köpek Cinsleri

En Sevimli Köpek Cinsleri genel olarak her biri benzersiz ırklar olup sevilen ırklardır. Bazıları özellikle çocuk dostu olarak bilinir. Bazıları sevimli, tüylü, ince ruhlu, akıllı ve minik türlerdir. Bu köpek türleri apartman bakımında oldukça uygundur.

Köpekler karşılıklı sevgiyi beklemezler ve sadakatle bağlıdırlar. Sahipleriyle zaman geçirmekten çok hoşlanan sevimli ırklar ayrı bir bağ oluşturarak çok sevilirler.

Köpekler insanların duygularını çok iyi anlarlar ve analiz ederler. Oldukça özel canlılardan olan köpek ırkları varlıklarıyla mutlu ederler.

En sevimli köpek ırklarında beagle, Chihuahua, Cavalier king Charles spaniel, maltipoo, morkie cinsleri en başta gelir. Zeki ve sevimli olan ırkların eğitimleri oldukça kolay geçer. Bakımları tüy sorunları olmamasından dolayı kolaydır ve kişilere zahmet vermeden fırçalanarak tüylerin bakımı yapılabilir.

Sevimli olan köpek cinsleri genellikle küçük yapılı olup sahipleriyle oldukça uyumludur. Havlama ve agresif tavırları olmamalarından uzun süre apartman yaşamına ayak uydurabilir ve sahipleriyle iyi iletişimler kurarak uzun ömürlü yaşamlarını sürdürebilirler. Genel olarak ırkların bakımları kolay olup tüy bakımlarına özen gösterilmeleri halinde sorunsuz bir süreç geçirilebilir.

Apartman yaşamlarına uyumlu olan sevimli köpekler son derece uysal ve sakin hayvanlardır. Boyutlarının da ufak olmalarından süs köpekleri ve kucak köpekleri olarak çok sevilirler. İlk kez köpek bakımı üstlenecek ve bakma deneyimi yaşayacak kişilerin sevimli köpek ırklarından tercih yapmaları önerilir. Bu sayede kolay bir şekilde köpeklerin bakımlarını yaparak sağlıklı bir şekilde yetiştirebilirler hem de deneyim sahibi olabilirler.

Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier king Charles spaniel çok eski bir köpek ırkıdır. Sahiplerine çok bağlı olmalarının yanı sıra sabırlı ve toleransları yüksek hayvanlardır. Sahiplerinin peşinden ayrılmayan bir yapıları olup çok neşeli ve oyuncu karakterleriyle tanınırlar.

Cavalier king Charles spaniel ırkı oldukça zeki canlılardır. Zekâlarından dolayı eğitimleri de oldukça kolay geçer. Duygusal bir yapıları olmasından dolayı da kesinlikle sert davranılmaması ve oldukça kibar olunması önerilir. Eğitimleri yavru iken

Koklama ve görme yetileri oldukça gelişmesinden dolayı avcılık yetenekleri çok yüksektir. Dost canlısı cavalier ırkı oyun oynamayı çok severler. Evde beslenmeleri oldukça ideal olan ırk sakin, uysal ve uyumludur. İnsan hislerine karşı duyarlı olmasından terapi köpeği olarak genellikle kullanılırlar. Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar ve 15 yıl kadar ortalama ömürleri bulunur.

Bakımları kolay olan ırkın tüyleri büyük önem taşır. Orta uzunlukta tüy yapıları olmasından dolayı haftada 3 kere fırçalanmaları faydalı olur. Meraklı yapıları vardır ve bu nedenle kirlenmeye çok müsaittirler.

Coşkularını kuyruk sallayarak ifade eden cavalier king Charles spaniel ırkının sportif ve dışa dönük tavırları dikkat çeker. Korkusuz olan ırkın sahiplerini memnun etmek en sevdiği aktivitedir. Diğer köpeklerle ve petlerle çok iyi anlaşır. Koklama ve görme duyuları çok gelişmiştir. Zeki ve itaatkâr olmalarının yanı sıra yalnız kalmaktan hoşlanmazlar.

Çok sıcak iklimlere uygun olmayan ırk apartman yaşamı için uygun oldukları bilinir. İlgiyi üzerinde tutmayı seven ırkın tasmasız dolaştırılmaması önem taşır.

Maltipoo

Maltipoo

maltipoo ırkı maltese terrier ve toy poodle köpek ırklarının melezlenmesiyle ortaya çıkmıştır. Kişilik olarak fino köpeklerinin karakterleriyle uyumlu olup her iki ırkında özelliklerini taşırlar. Tüy dökmeyen yapıları en bilinen özellikleri arasında olup çeşitli renklerde görülebilmesi mümkündür.

Maltipoo ırkı sürekli insanlarla iç içe olmayı, ilgi görmeyi ve saldırgan olmamayı tercih ettiklerinden tam bir aile köpeğidirler.

Nazik tavırları olan ırk çocuklu aileler için oldukça ideal köpeklerdendir. Sağlıklı bir şekilde bakımlarının yapılması ve beslenmelerinin düzenli olmasıyla ortalama ömürleri 12-15 yıl kadardır.

Genel olarak uzun tüylere sahip olan ırk tüy dökmeyen bir yapıdadır. Tüy dökmezken uzun tüyleri olmasından dolayı en sık rastlanan sorun sıklıkla tüylerin ıslanması ve kirlenmesidir. Haftada iki kere fırçalanması yeterli olup bu bakım tüylerinin sağlıklı olması açısından önem taşır.

İyi bir problem çözme yetenekleri olup sevecen, sadık, az bakım gerektiren ve çocuklu aileler için ideal olan bir ırktır. Apartman yaşamına çok iyi uyum sağlarlar ve yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Kızdırıldıklarında ve zarar göreceklerini hissettiklerinde ısırma şeklinde agresif tavırlar sergileyebilirler. Herhangi bir şekilde kızdırılmadıkları ve zarar görmedikleri zaman ısırmayan köpek ırkları arasında yer alırlar. Evde bakımları kolay olan ırkın dişleri çok hassastır ve bu nedenle zarar vermeyecek olan kuru ya da yaş mamalarla beslenmeleri gerekir. Bakımları düzenli yapılır beslenmelerine dikkat edilirse uzun bir şekilde sağlıklı ömürleri olur.

Maltipoo ırkının eğitim süreçleri zeki olmalarından kolay geçer ve özellikle tuvalet eğitimleri başarılı bir şekilde tamamlanır.

Tüy dökmeme ve koku yapmama özellikleri en bilinen özelliklerinden olup uyumlu ve söz dinleyen yapılarıyla sahiplerini hiç üzmezler.

Morkie

Morkie
Morkie

Morkie sevimli görünümü ve ufak boyutlarıyla dünyanın en sevimli köpek cinsleri arasında yer alır. maltese terrrier ve Yorkshire terrier ırklarının melezlenmesi sonucu ortaya çıkan bir cinstir. Oyunculukları ve korumacı özellikleriyle bilinen Morkie ırkı sahiplerine çok sadık ve ilgi görmekten hoşlanan bir cinstir.

Amerika birleşik devletlerinde geliştirilmiş olan Morkie ırkının tüy yapısı oldukça ince ve ipeksidir. Beyaz, krem, siyah gibi renklerden oluşan ırk çok fazla tüy dökmezler ve bu nedenle bakımları oldukça kolaydır. Çok fazla havlamayan ırk tam bir ev köpeğidir. Oyun oynamayı çok severler ve aileleri, sahipleri, tanıdıklarıyla yakından ilgilidirler.

Aşırı soğuk havalardan çok etkilenirler ve ortalama yaşam süreleri 15 yıldır. Dayanıklı ve çevik gövdeleri bulunurken minyon tipli cinslerdendir. Oldukça zeki bir karaktere sahip olmalarından dolayı eğitim süreçleri kolay bir şekilde tamamlanır.

Bakımlarında haftada iki kere fırçalanmaları tüylerinin sağlıklı gelişmesine yardımcı olur. Deri hastalıklarına karşı koruma sağlaması ve tüylerin canlı olması sağlıklı bir şekilde bakımlarının yapılmasına bağlıdır.  Tüy dökmez, koku yapmaz, tuvalet eğitimleri kolay bir şekilde gerçekleşir. Sağlıklı olan ırkın tüylerinin sertleşmemesi ve dolaşmaması için bakımlarının yapılması önemlidir. Çok sık banyo yaptırılmamalıdır ki hava şartlarından etkilenmeleri kolay olmasından çabuk hasta olabilmeleri mümkün olur.

Chihuahua 

Chihuahua 
Chihuahua 

Küçük ve zarif bir ırk olan Chihuahua köpekler bardak köpek olarak bilinirler. Oldukça ufak boyutları olan köpekler çantada bile kolay bir şekilde taşınabilen vücut yapısına sahiptir. Kendi cinsleri ve diğer köpeklerle, kedilerle herhangi bir sorun yaşamadan hayatlarını sürdürürler. Saldırgan tavırları yok etmek ve sergilemesini engellemek içinse mutlaka yavru iken eğitim alarak sosyalleştirilmesi önem taşır. İyi eğitim almadıkları zaman 12 yaşından küçüklerle yalnız bırakılmaları tehlikeli olabilir. Eğitimlere oldukça açık olan ırkın inatçı olmasından dolayı eğitimlerinde sabır gerektirebilir. Eğitirken kibar davranmak önem taşıyıp sert davranılması önerilmez.

Popüler ırklar arasında yer alan çanta köpekleri olarak anılan Chihuahua köpekler oldukça uzun ömürlüdür. Tarihleri hakkında birçok farklı kaynak olup pomerian ve papillion ırkının melezlenmeleriyle ortaya çıkması ya da Çin’den getirilen köpekler tarafından melezlenmesiyle ortaya çıkmasıdır. Dünyanın en çok tercih edilen kucak köpeklerinden olup oldukça sevimli bir yapıları bulunur. Anavatanları Meksika olarak bilinen ırkın tüy renkleri değişiklik gösterir. En kıymetli ve aranan tüy rengi ise beyaz ve kahverengi tüylü olanlarıdır.

Yabancılara karşı temkinli olan ama sahiplerine karşı sıcakkanlı olan bir ırktır. Sahiplerine aşırı bağlı olmalarından dolayı agresif tavırlar sergilerler. Boyutları ufak olmasına rağmen her tehlikeye karşı sahiplerini korurlar. En belirgin özellikleri arasında sonsuz güvenirler ve tek bir kişiye bağlı olup sahiplerini benimserler.

Soğuktan çok etkilenen bir yapıları bulunur. Zarif olan vücutları son derece sağlam ve dayanıklıdır. Çeşitli renklerde olan tüyleri kısa veya uzun şekildedir. Hemen hemen her ırkta olduğu gibi tüy dökerler ve bakımları bu anlamda biraz zorlayabilirken gene olarak bakımları zahmetsizdir. Gözleri dışarı doğru çıkık olmasından dolayı dış etkenlere hassastırlar. Bu nedenle göz bakımları oldukça önemlidir. Tüylerini haftada iki kez fırçalamak gerekir. Patilerinin altında yer alan tüylerin mutlaka kesilmesi önemlidir. Kışın 2 ayda bir yaz aylarında ise ayda bir kere yıkanmaları gerekir.

Beagle

Beagle
Beagle

Beagle köpek ırkı en sevimli olan köpek cinsleri arasında yer alırken oldukça dost canlısı ve iyi bir ev köpeğidir denebilir. Özellikle çocuklara karşı oldukça hoşgörülü ve sakin hayvanlardır. Çok meraklı ve gözlemci olan bir köpek ırkı olmasının yanı sıra özellikle iyi bir bekçi köpeği olmasıyla ön plana çıkarlar.

Soğuk iklimi sevmezler ve sıcak ortamlarda uzun ömürlü yaşarlar. Meraklı bir köpek ırkı olup en çok çocuklarla araları iyidir. Asla yalnız kalmamaları gerekli olup diğer köpekler ve çocuklarla bir arada mutlu yaşayabilirler.

Kısa tüylü olan Beagle ırkları kısa tüylüdür. Haftada bir kez tüylerinin taranması ve bakımlarının yapılması yeterli olur. Son derece uysal ve kısa tüylü olmasından dolayı bakımları çok kolaydır. 

Beagle köpekleri iyi bir bekçi köpeği olmalarının yanı sıra balık avında da sıklıkla tercih edilirler. Beagle köpek ırkları sosyal ve zeki köpekler olmasından dolayı çoğu komutu hızlıca yerine getirebilirler. İyi bir aile köpeği olmasındaki en büyük avantaj yavru oldukları dönemde itaat eğitimi almalarıdır.

Isırma riskleri en az ve en sakin köpeklerdendir. Bu nedenle evde bakım için en çok tercih edilen köpek ırklarındandır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Dikimi Ankara

Ütü Nasıl Yapılır, Hangi Ütüyü Almalıyım?