in

Ertesi Gün Hapı Nedir, Nasıl Kullanılır ve Yan Etkileri

Ertesi gün hapları, korunmasız cinsel ilişki, ilişki esnasında kondomun yırtılması ve doğum kontrol hapının unutulması gibi durumlarda olası bir gebeliği önlemek için ilişkiden sonra önlem olarak alınabilen destek ürünlerdir.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Ertesi gün hapları, tek kullanımlık şekilde iki tabletten oluşan bir formda satılmaktadır. İlişkiden sonra fazla vakit kaybetmeden bir bardak su ile birlikte 2 tablette aynı anda alınmalıdır ve kırmadan, çiğnemeden yutulmalıdır. Hap alındıktan sonra ishal ya da kusma gibi bir durumla karşılaşılırsa da hapı tekrar almak gerekmektedir. Bu durumlarda doktora ya da eczacıya danışarak karar vermekte yarar vardır.

Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Kullanılır?

Hapın etkili olabilmesi için en geç 72 saat (3 gün) içerisinde kullanılması gerekmektedir. Ancak süre ne kadar uzarsa, hapın etkinliği o kadar azalacaktır. Bu yüzden tavsiye edilen ilk 12 saat içerisinde hapın kullanılmış olmasıdır.

Ertesi Gün Hapı Gebeliği Engeller mi?

Yapılan araştırmalara göre bu hapların başarı yüzdesi yaklaşık %85 olarak verilmektedir. Bu yüzden kesinlikle gebeliği önler demek yanlış olacaktır. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi hapın kullanımı ne kadar çabuk olursa, sonuç o denli güvenilir olacaktır.

Ertesi Gün Hapı Sürekli Kullanılabilir mi?

Ertesi gün hapı bir doğum kontrol yöntemi değildir ve acil durumlar için başvurulabilecek yollardan birisidir. Acil durumlarda dahi ayda 1 kereden daha fazla kullanmamaya dikkat edilmelidir.

Ertesi Gün Hapının Yan Etkileri

Adet düzenin bozulması, mide bulantısı, meme hassasiyeti, bitkinlik, baş dönmesi ve baş ağrısı ertesi gün hapının en bilindik yan etkileri arasındadır.

Kanama gecikebileceği için birkaç günlük gecikmeleri çok fazla sorun etmemek gerekir. Gecikme devam ederse de en iyi sonucu almak adına bir hafta ya da 10 günlük bir beklemenin ardından test yapılmalıdır.

Sizlerde ertesi gün hapı hakkındaki tecrübelerinizi ve bilgilerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Gözaltı Morlukları Neden Olur ve Nasıl Geçer

Mide Bulantısı Nedenleri ve Ne İyi Gelir