in

Saçlarda Kepek Neden Olur ve Nasıl Geçer

Kepek dediğimiz o ufak rahatsız edici parçalar aslında bizim pul pul olmuş saç derimiz. Genellikle saçımızda kepek olmasının nedeni büyük bir sorunla ilişkili değildir ancak rahatsız edici görüntüsü ile bu durum bizi fazlasıyla rahatsız edecektir.

Saçlarda Kepek Neden Olur ?

Saçlarda kepek oluşumunun temel nedenlerini; saç derimizin dış etkenlerle birlikte normalden çok daha hızlı yenilenmesi ve yenilenen ölü derinin atılamadan saç diplerinde birikmesi olarak gösterebiliriz. Bu durumu tetikleyense birçok farklı durum vardır.

Saçlardaki Kepeğin Sebepleri

Saçı Çok Sık ya da Seyrek Yıkama

Çok sık yıkanan ve tahriş olan kafa derisi pul pul dökülmeye başlayabilir. Ya da az yıkandığı için yağlanan saçlar da kepek oluşumuna sebebiyet verebilir.

Kuru Bir Cilde Sahip Olma

Genetik olarak kuru bir cilde sahip olmak, çok soğuk, çok sıcak ya da nemsiz ortamlarda uzun süreli kalmak saç derisini kurutacağı için kepeği tetikleyecektir.

Az Su İçmek

Cildi doğal şekilde nemlendiren en önemli detay sudur. Gün içerisinde yeterince su içmemek, tüm cildi etkilediği gibi saç derisini de etkiler ve kuru kalmasına neden olur.

Ürünlerin Yan Etkileri

Kullanılan şampuanların, saç bakım ürünlerinin ve jöle gibi kozmetik ürünlerin içerisindeki kimyasallara karşı vücut alerjik bir tepki vermiş ve kepek sorunu ortaya çıkmış olabilir. Ya da bu kimyasallar saç derisinin kurumasına neden olabildiği için doğal olarak kepek artmış olabilir.

Sedef Hastalığı – Malezya Mantarı-Seboreik Dermatit

Cildin çok yağlanıp ya da kuruyup kabuk bağlamasına neden olabilecek olan bu rahatsızlıklar da kepeği tetikleyen unsurlar arasındadır.

Saçlarda Kepeğe Bitkisel Çözüm

Kepek genellikle büyük bir rahatsızlığın habercisi olmadığı için kişi günlük hayatına dikkat ederek bu sorunun önüne bir nebze de olsa geçebilir. Bunun için de alerjik reaksiyon almamak adına ilk başta doğal yolları tercih etmek önemlidir. Neler mi yapılabilir?

  • Doğal olduğundan emin olunan zeytinyağlı bir sabun kullanın.
  • Saçlarınızı çok sık ya da çok seyrek yıkamayın. Saçlarınızı durulanırken de sabunun iyice aktığından emin olun.
  • İmkanınız varsa haftada 1-2 kez saçınıza doğal Hindistan cevizi yağı ile masaj yapın.
  • Bol su için ve doğal besinler tüketmeye özen gösterin.
  • Durulama suyunuza 2 fincan elma sirkesi ekleyip, saçınızı bu suyla birlikte durulayın.

Saçlarda Kepek Nasıl Giderilir ?

Bu verdiğimiz tavsiyelere uyduysanız ve halen kepek sorununuzda hiçbir gerileme yoksa bir uzmana danışmanın vakti gelmiş demektir. Uzman tarafından yapılan kontrollerle kepeğin temel nedeni belirlenecektir ve buna göre bir tedavi uygulanacaktır. Bu sorun çoğu zaman kullanılacak olan özel saç bakım ürünleri ile çözülebilse de, nadiren sorunun kaynağı başka bir problem olabilmektedir ve buna göre tedavi uygulanmaktadır.

Sizlerde kepek sorunu yaşıyorsanız tecrübelerinizi ve bilgilerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğal Cilt Maskeleri ve Yapılışları

Güneş Işınlarının Zararları Nelerdir ve Nasıl Korunulur?