in

Mide Bulantısı Nedenleri ve Ne İyi Gelir

Oldukça ufak bir problem gibi görünse de mide bulantısı hem bazı ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Bu yüzden eğer mide bulantıları sık sık oluyorsa bunun altında yatan gerekçelere bir göz atmak gerekir.

Mide Bulantısının Nedenleri

 • Gıda zehirlenmesi
 • Araç tutması
 • İlaçların yan etkileri
 • Gebelik
 • Stres
 • Alkol
 • İç kulak hastalıkları
 • Migren
 • Ülser
 • Şeker hastalığı
 • Kan şekerinin aşırı yükselmesi

Bu etkenler mide bulantısına en çok neden olan sebepler arasında gösterilebilir. Bunların haricinde kişiye göre değişmekle birlikte farklı nedenler yüzünden de mide bulantısıyla karşılaşmak mümkündür.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide bulantısını gidermek için öncelikle bulantının neden olduğunu anlamak gerek. Bununlar birlikte vereceğimiz ipuçları da bu konuda fazlasıyla işinize yarayabilir.

Zencefili Deneyebilirsiniz
Özellikle gebelik ve araç tutması yüzünden ortaya çıkan bulantılar için gün içerisinde içilecek birkaç bardak zencefil çayı çözüm olabilecektir.

Elma Yiyebilirsiniz
Eğer enfeksiyonlar ve yediğiniz yemekler yüzünden mideniz bulanıyorsa elma size yardımcı olabilir. Lifli yapısı ile toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırarak bulantıyı azaltacaktır.

Kronik Durumlarda Nane Yardımcı Olabilir
Ara ara mide bulantısı çekenler yanlarında birkaç tane nane yaprağı taşıyabilir. Bulantı hissedildiği an nane yaprağı çiğnemek kişiyi rahatlatacaktır. Ancak midede ekşime de varsa nane kullanmamak daha iyi.

Dinlenmek Lazım
Genelde mide bulantısı, baş dönmesi ve baş ağrısı ile birlikte görülür. Sırt üstü uzanıp bir süre hareketsiz kalmak ve dinlenmek mide bulantısına iyi gelecektir.

Temiz Hava da Lazım
Sürekli havasız bir ortamda kalmışsanız da mide bulantınız tetiklenmiş olabilir.

Suya ve Susuzluğa Dikkat
Hem bir anda çok fazla su içmek, hem de gün içerisinde yeteri kadar su içmemek mide bulantısına neden olabilir. Bu yüzden tavsiye edilen günlük tüketilecek su miktarını gün içerisine yayarak almak çok daha iyi olacaktır.

Uzun Süre Aç Kalmayın
Midenin boş olması da bulantıya sebep olmuş olabilir. Ancak artık midenizde bulantı varsa bir anda çok yemek yemek, kokulu veya yağlı gıdaları tercih etmek sorunun büyümesine neden olabilir. Bu gibi durumlarda önce bir dilim ekmekle tabiri caizse mide bastırılabilir ve 10-15 dakika sonra hafif bir yemek yenir.

Bunlara Dikkat
Eğer mide bulantınız kronik bir hal almışsa ya da mide bulantınızla birlikte göğüs ağrısı, çarpıntı, ateş, bulanık görme, kanlı kusmak, kanlı ishal ve soğuk cilt gibi bazı belirtiler de varsa acilen doktora başvurmanız yarar var.

Sizlerde mide bulantısı hakkında bilgi ve tecrübelerinizi bizlerle yazımıza yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ertesi Gün Hapı Nedir, Nasıl Kullanılır ve Yan Etkileri

Tesettür Abiye Modelleri