in

Dideral Heyecan Giderici Nedir? Sakinleştirici Mi? Nasıl Kullanılır?

Dideral

Dideral, yüksek tansiyon, kaygı veya stres kaynaklı bir çok rahatsızlık için tedavi amaçlı kullanılmaktadır.Yazımızda dideral heyecan gidericinin ne işe yaradığına, etkilerine, nasıl kullanılması gerektiğine ve ilaç hakkında sıkça sorulan sorulara yer vereceğiz. 

Bu ürünü kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.Burada yer alan bilgileri doktorunuza danışmadan uygulamayınız.Aksi durumunda yaşanabilecek sağlık sorunlarından dolayı sitemiz sorumluluk kabul etmeyecektir.

Dideral Nedir?

Dideral; ağızdan alınır, her bir kutunun 40 mg ilaçtan 50 tane bulunur. Hipertansiyon, kalp ritimi bozuklukları, anksiyete, aşırı kaygı ve stres, el titremesi, kontrolsüz ve ani göğüs sıkışmaları, kalp krizi sonrası iyileşme dönemi, iyi huylu böbrek tümörü, panik atak gibi aşırı kaygıya dayalı hastalıkların tedavisinde, migren distirimi gibi hastalıkların tedavisine de destek amaçlı kullanılır. Dideral, antidepresan ilaç grupları arasında yer aldığından kesinlikle reçeteyle kullanılmalıdır. Kişinin kendi kararıyla kullanabileceği bir ilaç değildir.

Panik atak ve anksiyete hastası kişilerin aşırı adrenalini ve korkusunu azaltmaya yarar. Heyecanı yatıştırır, panik atağa bağlı et titremelerini azaltır aynı zamanda kişiyi sakinleştirir. Bunu da vücudumuzda doğal olarak bulunan, kalp ve damarlarımızı etkileyen bazı kimyasal maddelerin etkisini durdurarak yapar. Bu sayede kalp atımı yavaşlar, aşırı hızlı olan nabız yavaşlar, kan basıncı normal seyrine döner ve kalbin zorlanması durur. 

Dideral Heyecan Giderici Etkileri 

Kişi için önemli ve stres kaynağı olan sınav ya da toplum önünde yapılacak konuşmalar öncesi kullanılabilir. Kişiyi olduğundan çok daha sakin bir hale getirir, heyecanını yatıştırır, yapılacak işten daha başarılı bir sonuç elde edilmesini sağlar. 

Düzenli kullanımda panik atak ve anksiyete hastalarının kaygılarını ve streslerini yok eder. 

Yazımızın başında bahsettiğimiz hastalıkların tedavisinden olumlu sonuç alınmasını sağlar. Stres sonucu oluşabilecek kalp krizi riskini önler.

Anksiyete ve kaygı için bitkisel bir takviye düşünenler Ginkgo Biloba Faydaları yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

Dideral Kullanımı Nasıldır?

Kişinin yaşına ve sağlık durumuna bağlı olarak doktorlar tarafından yapılan doz ayarlamasına göre kullanılmalıdır. Yetişkinlerde kullanılacak doz 2-4 arası değişirken, çocuklarda 1 doz, yaşlılarda ise yarım doz gibi ayarlamalar yapılır. Tok karna ve bol su ile içilmelidir.Kesinlikle doktorunuzun verdiği dozun dışına çıkmamalısınız.

Etkisi Kaç Saat Sürer?

Kişinin açlık ve tokluk durumuna ve kişinin yapısına göre etki süresi değişir. 1 tablet genelde 3 ya da 4 saat etkisini göstermektedir. 

Günde Kaç Tane Alınır?

Günde kaç tane kullanılacağı kişinin yaşına göre değişiklik göstermektedir. 12 yaş ve altı çocuklarda kullanılması uygun görülmezken 12 yaş üstü çocuklar günde 2 defa yarım doz şeklinde alır. Yetişkinlerin kullanacağı doz günlük 2-4 arası değişiklik gösterir. 65 yaş altı yaşlılar günde 1 doz kullanırken, 65 yaş altı kişilerin kullanacağı doz daha az olabilir.Kesinlikle doktorunuzun verdiği dozun dışına çıkmamalısınız.

Dideral Sakinleştirici Video

Dideral Yan Etkileri Nelerdir?

Stres konusunda bu kadar etkili olan bir ilacın, ne yazık ki yan etkileri olması kaçınılmaz. İlacı kullandığınız süreç boyunca normalden daha yorgun hissetmeniz, yeteri kadar uyumuş olmanıza rağmen gün içinde sürekli uykulu hissetmeniz son derece normaldir. 

Bunun dışında ciltte kızarıklık ve döküntü, el ve ayaklarda şişme, nefes almada veya yutkunmada zorluk, tansiyon düşüklüğü nedeniyle yaşanan baygınlık, göz çevresinde oluşan kanlanma gibi yan etkilerden biriyle karşılaşırsanız, bu ilacının içeriğinde ki maddelere çok ciddi alerjiniz var demektir. Bu durumda derhal doktorunuza bildirerek ilacı bırakmalısınız. 

Etken Maddesi Nedir?

Dideralin etken maddesi propranolol adlı bir maddedir. Stres hormonlarını kontrol altına alarak, aşırı salınımını engeller. Kalp damar sağlığını kontrol altına alarak, kalbin gereğinden fazla zorlanmasını önler. Panik atak ve anksiyeteye bağlı olarak oluşabilecek kalp krizi riskini azaltır.

Dideral Zayıflatır mı? Kilo Aldırır Mı? 

Dideralin doğrudan zayıflatıcı veya kilo aldırıcı bir etkisi yoktur. Ancak ancak bu ilacın yan etkilerinden biri olan iştahsızlığa bağlı, kişilerde kilo kaybı gözlenebilir. Bunun dışında dideralin kilo aldırması söz konusu değildir.

Dideral Fiyatı 2024

İlacı eczanelerden 69,63₺ ücret ile satın alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular 

Dideral Ne İlacıdır?

Panik atak, anksiyete, ritim bozukluğu gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Kişide olan aşırı kaygı paniği azaltır, psikolojiye bağlı oluşabilecek hastalıkların önüne geçer.

Dideral Reçetesiz mi Alınır?

Reçetesiz de satılır. Ancak doktor onayı olmadan kullanmak çok büyük bir yanlıştır. Kişide, bilinçsiz kullanıma bağlı ciddi yan etkiler oluşturabilir.

Dideral Heyecan Azaltır mı?

Heyecan ve stresi azaltmada son derece etkilidir. Özellikle önemli sınav ve toplantılardan önce içilmesi halinde kişiyi son derece sakinleştirerek heyecanını yatıştırır.

Dideral antidepresan mıdır?

Antidepresan ilaçları kategorisinde yer alır. Bu yüzden diğer antidepresanlarda da olduğu etkisi son derece güçlüdür.

Dideral Sosyal Fobi için işe yarar mı?

Sosyal fobi, kişinin diğer insanlarla ilişki kurmakta problem yaşamasıdır. Sosyal fobisi olan insanlar, toplum içerisinde rahat hissetmezler, fikirlerini belirtmekten çekinirler. Topluluk içerisinde, kalpleri yerinden çıkacak gibi atmaya başlar, elleri çok fazla terler. Sosyal fobisi olan kişilere de doktorlar önerir. İlaç sayesinde sosyal fobisi olan kişiler kendilerini daha rahat hissetmeye ve toplum içerisinde olmaktan daha az çekinmeye başlarlar.

Diderali Migreni olan kişi kullanabilir mi?

Migren ataklarının tetikleyicisi çoğu zaman kişinin gün içerisinde yaşadığı stres ve kaygısıdır.Düzenli kullanıldığı takdirde, kişideki gerginliği alacağı için migren ataklarının azalmasına da yardımcı olacaktır. Çoğu doktor migren tedavisine destek amaçlı, hastalarında dideral ilacını kullanmaktadır.

Dideralin etkisi ne zaman başlar?

Bu ilacın etki süresi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Genelde kişideki gerginliği ve stresi azaltmaya başlama süresi 30-60 dakika arası değişiklik gösterir. Yaklaşık 1 saat sonunda ilaç sayesinde tamamen rahatlamış ve gevşemiş olacaksınız.

Dideral Nasıl bırakılır?

Güçlü bir antidepresan ilacı olduğu için birden bırakılması kişinin bünyesine zarar verip yan etkiler ortaya çıkartabilir. Kişi kendi kararıyla ilacı kesinlikle birden bırakmamalıdır. İlacı bırakmanın en iyi yolu azaltarak bırakmaktır. Doktorların tavsiyesine göre 1 hafta boyunca sabahları yarım doz içilerek bırakılabilir.

Dideral gebelikte veya emzirirken kullanılır mı? 

Bu ilacın gebelikte kullanımı annenin dolaşımından bebeğe doğru geçen kan akımını azaltıp, bebeğin gelişimi yavaşlatabilir. Doktorlar tarafından gebelik sürecinde çok zor durumda kalınmadığı sürece kullanılması önerilmez. Ancak hayati durumlarda, aralıklarla ve düşük dozlarla alınması bebek için de anne için de sorun çıkartmaz.

Emziren annelerin bu ilacı kullanması ise, ilacın süte geçiş oranı fazla olduğu için doktorlar tarafından önerilmez. Ancak zor durumda kalınması durumunda emzirmeden 6 saat önce ilacın içilmesinde ve gelen sütün sağılıp döküldükten sonra emzirilmesinde bir sakınca yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prospan Öksürük Şurubu

Prospan Öksürük Şurubu Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

Feramat

Feramat Nedir? Kapsül Formu Ne İşe Yarar?