in

Dudak Şişmesi Neden Olur? Nasıl Geçer?

Dudak Şişmesi

Dudak şişmesi hakkında detaylı bilgiler ile neden olur, nasıl geçer ve şişmesine sebep olan etkenlere yazımızda detaylıca değindik.

Bu ürünü kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.Burada yer alan bilgileri doktorunuza danışmadan uygulamayınız.Aksi durumunda yaşanabilecek sağlık sorunlarından dolayı sitemiz sorumluluk kabul etmeyecektir.

Dudak Şişmesi

Dudak şişmesi genel tabiriyle üst veya alt dudağından olması gereken görünüme göre çok daha şiş görünmesini ifade eder. Dudak ödemi olarak adlandıranlar da var.

Dudak bölümümün bütün olarak şişmesi kişilerin konuşma kalitesinden tutun da günlük aktivitelerini gerçekleştirme kalitesinden bile alıp götürebilmektedir. Bunun birçok sebebi olduğuna değineceğiz. En çok bilinen türden çok fazla tuzlu bir şeyler yemenin veya dudağa darbe alma durumunda dudağın şişeceğini biliyoruz. Herhangi bir gıdaya, neye olduğunu bilmeden bile olsa alerjiniz olduğunu anlayabilir, bu alerjinin dudağınızı şişirecek boyutlara gelebilecek kadar tehlikeli olduğunu saptayabilirsiniz.

Kendi doğalından veya isteminiz dışı şişen dudak, başta görünüm olmak üzere size huzursuzluk verececeğinden tadınızın kaçmasını minimuma indirecek önlemler ve buna sebep olan etkenlere değineceğiz.

Dudaklarınızda oluşabilecek soyulma durumunda yapabilcekleriniz ile ilgili olarak Dudak soyulmasına ne iyi gelir yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

Dudak Şişmesi Neden Olur?

Kullandığınız bir makyaj malzemesi dudağınızda istenmeyen semptonlar yaratacağı gibi kimi zaman farkında bile olmadığınız bir besinin alerji yapmasıyla bile şişlik yaşanabilmektedir. Kavga esnasında darbe sonucu şişme ve dudağınızda çıkan uçuk şiş görünümlü dudaklara sebep olacaktır. Bu gibi dudak şişmesi durumları bebeklerdede görülebilecektir.

Alerjik Sebepler Dudak Şişmesi

Dudak istenmeyen bir gıdayla temas ettiğinde ya da yapınıza uygun olmayan bir makyaj malzemesi kullanmanız durumunda bir tepki olarak şişme etkisi yaratacaktır. Bu dudak şişme sorunları arasında en çok gözlemlenen şişme biçimidir.

Anafikaksi Durumu

Dudak şişmesinden sonra ki evreye diyebiliriz. Bu durum, acil müdahaleyi gerektiren bir durumdur. Bu durumu nasıl anlarsınız? Şişmenin akabinde gözde kaşıntı, yutma ve solunum güçlüğüne vardığını sezdiğiniz sorunlar, boğazda şişmeye kadar varan dudak şişliği vücudunuzda ki olağanüstü gelişmelerin devamı olarak değerlendirilir ve bu bir anafilaksi durumudur. Tıbbi müdahale şarttır.

Dudak Şişmesi Nasıl Geçer?

Dudak şişmesi gözle görülebilir ancak, bu durumu anlaşılır kılan semptonlar, dudakta çatlama, kabarcık oluşumu, dudak renginde değişimle de kendini gösterebilir. Her türlü gördüğünüz şişme durumunda tedavi olarak basit doğal yöntemler uygulanabilir.

Dudak Şişmesinin Önüne Geçmede Bitkisel Yöntemler

-Sıcak ya da soğuk kompres

-Dudaklara karbonatlı bir karışım hazırlayarak müdahale etmek

-2 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı suyu birbiriyle karıştırarak 15-20 dakika bekletmek

– Bir yemek kaşığı zerdeçalı yine su ile karıştırıp bu kez 20 dakika beklemek

-Çay ağacı yağı, aloa vera, çay poşetinin soğuk hali gibi şeyleri dudak etrafında gezdirmek

Tüm bu doğal yöntemler tehlikeli boyuta ulaşmayan dudak şişmelerine tavsiye edilebilir. Şişme, kızarıklık, kaşıntının devam etmesi gibi durumlar hekime başvurularak çözüme ulaştırılmalıdır. Hekim bu duruma uygun antibiyotik desteği ya da kişisel analizlere göre sonuçlar çıkararak kişiye etkin yardımda bulunabilecektir.

Bebeklerde Dudak Şişmesi

Kimi bebeklerde inek sütü alerji yapabilir, besin alerjisi ve böcek sokması durumları bebeklerde dudağın şişmesine etkendir. Bebeğinizle ilgili dudak şişmesinin sebebini çocuk doktoruna danışarak çözmeniz tavsiye edilir.

Dudaklarınıza dolgu yaptırmayı düşünüyorsanız Dudak dolgusu yazımıza göz atabilirsiniz.Yazımızda operasyon hakkında tüm detaylara yer verdik.

Sizlerde dudaklarınızda yaşadığınız problemleri ve bu konudaki tecrubeleriniz ile sorularınızı yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gyno Lomexin

Gyno Lomexin Fitil Ne İşe Yarar? Vajinal Mantar Tedavisi

Antihistaminik Krem

Antihistaminik Krem Nedir? Ne İşe Yarar?