in

Dudak Dolgusu Nedir? Kalıcılığı Ne Kadardır? Merak Edilenler

Dudak Dolgusu Nedir

Günümüzde en çok tercih edilen ve yaptırılan dudak dolgusu bir estetik türü olarak bilinmektedir. Yaygın olarak yaptırılan bu dudak dolgusu hakkında merak edilen bazı noktalar bulunmaktadır. Peki, dudak dolgusu nedir ve ne için yapılır? Dudak dolgusu yaptırırken nelere dikkat edilmelidir? Sizler için https://www.edacabukhoroz.com/ adresini inceleyerek bu içeriği hazırladık.

Dudak Dolgusu Nedir ve Ne İçin Yapılır?

Dudak dolgusu; dudakların daha belirgin ve dolgun görünmesini sağlamak amacıyla küçük hacimli cerrahi enjeksiyonlar aracılığıyla yapılan güzelleştirme yöntemidir. Dudak dolgusundaki amaç ince yapılı ve renksiz dudaklara dolgun ve belirgin görünüm kazandırmaktır.

Dolgu Maddesinin İçeriği

Dudaklara hacim ve belirginlik kazandıran dolgu yapımında kullanılan maddenin içeriği hyaluronik asitten oluşmaktadır. Bu asit türü genellikle estetik amaçlı kullanılan dolgu maddelerinde bulunmakta ve kullanılmaktadır. Bu madde dudakların belirginleşmesini, daha canlı ve nemli görünmesini sağlamaktadır.

Dudak Dolgusu Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dudak dolgusu yaptırmak dikkat gerektiren ve oldukça hassas bir konudur. 

Dolgu yaptırırken dikkat edilmesi gereken hususlar kısaca şöyledir;

 • Dudak dolgusu yaptırmadan önce kan sulandırıcı veya ağrı kesici ilaçlar kullanılmamalıdır.
 • Dolgu öncesi iyi düşünülmeli ve ona göre karar verilmelidir.
 • Dudak dolgusu yaptırılacak klinik veya sağlık merkezlerinin iyi araştırılmış, güvenli yerler olmasına dikkat edilmelidir.
 • Dudak dolgusu yapacak kişilerin uzman ve işinde diplomalı olması gerekmektedir.
 • Dudak dolgusu yaptırdıktan sonra 1 ya da 2 saat boyunca dik kalmaya çalışılmalı, eğilmemeye özen gösterilmelidir.
 • Dolgu işleminden sonra 1 gün boyunca zorlayıcı ve yorucu hareketlerden kaçınılmalıdır.
 • Enfeksiyon riski barındıran aktivitelerden uzak durulmalıdır.
 • Makyaj yapmamaya özen gösterilmelidir.
 • Dolguya zarar verecek hareketler yapılmamalıdır.
 • Gün boyu dudaklarda ödem olacağı için asitli veya alkollü içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Diş tedavileri dudak dolgusundan önce yapılmalı aynı gün olmamasına dikkat edilmelidir.

Dudaklarda yaşanan şişme sorununa karşı Dudak şişmesi yazımıza göz atabilir sebepleri ve tedavisi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Dudak Dolgusunu Daha Çok Kimler Tercih Etmektedir?

Dudak dolgusunu daha çok ince ve zayıf yapılı dudaklara sahip olanlar veya yaşı ilerledikçe dudaklarında erime ve hacim kaybı yaşayanlar tercih etmektedir. Bununla birlikte yaşlılığın getirdiği dudak çevresinde ortaya çıkan kırışıklıların giderilmesi içinde dudak dolgusu yaptırılmaktadır. Dudak dolgusu işlemini genel anlamda kadınların daha çok tercih ettiği bilinmektedir. Günümüzde ise kadınlar kadar erkeklerde estetik işlemleri yaptırırken dudak dolgusunu da tercih etmektedirler.

Dudak Dolgusunun Kalıcılığı

Dudak dolgusunda en merak edilen hususlardan birisi de dolgunun kalıcılık süresidir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama olarak 6 ay ile 12 ay kalıcı olmaktadır. Eriyebilen bir yapıya sahip olan hyaluronik asitten oluşan bu dolgu malzemeleri; yaptıran kişinin metabolizmasına ve dolguyu yaptırdıktan sonra gösterdiği özene de bağlıdır. Dolguyu eritecek veya bozulmasına neden olacak hal ve tavırlardan mümkün oldukça uzak durulmalıdır. Kalıcılığı 6 ile 12 ay arasında değişen dudak dolgularının eridikten sonra tekrar yaptırılması önerilmektedir.

Dudaklarımız ile ilgili olarak hepimizin sıkça yaşadığı bir sorun olan dudak soyulmasına ne iyi gelir yazımıza da göz atabilirsiniz.

Sizlerde bu konuda bilgi ve tecrübeleriniz ile ayrıca sorularınızı yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gebelik Testi Güvenilir Mi

Gebelik Testi Güvenilir Mi?

Prospan Öksürük Şurubu

Prospan Öksürük Şurubu Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları