in

Gyno Lomexin Fitil Ne İşe Yarar? Vajinal Mantar Tedavisi

Gyno Lomexin

Vajinal mantar tedavisinde kullanılan Gyno Lomexin krem hakkında bilgiler veriyoruz.Yazımızda nedir, ne için ve nasıl kullanılır, fiyatı ve sıkça sorulan sorular ile tüm detaylarıyla krem hakkında bilgiler verdik.

Bu ürünü kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.Burada yer alan bilgileri doktorunuza danışmadan uygulamayınız.Aksi durumunda yaşanabilecek sağlık sorunlarından dolayı sitemiz sorumluluk kabul etmeyecektir.

Vajinal mantar enfeksiyonu, vulvadaki dokularda tahrişe, kötü bir kokuya ve akıntıya neden olan bir mantar enfeksiyonudur. Uzun zamandır antibiyotik kullananlar, diyabet hastaları, gebeler, doğum kontrol hapı kullananlar, aşırı kilolular, naylon veya sentetik iç çamaşırları kullananlar ve bağışıklık sisteminin bozulması sonucunda direncin düşmesi vajinal mantar enfeksiyonlarına sebebiyet verebilir.

Her 4 kadından 3’ü hayatları boyu en az bir kez vajinal mantar hastalığını geçirirler. Vajinada oluşan bu mantarlar; vajinanın iç ve dış bölgesinde şişkinliğe, şiddetli bir şekilde kaşıntıya, kızarıklığa ve idrar yaparken acımaya sebep olur. Eğer sizler de böyle bir durum yaşıyorsanız, vajinal mantar tedavisinde kullanabileceğiniz ilaçlardan olan gyno lomexin krem ve fitil formunun nasıl kullanıldığını, ne işe yaradığını, yan etkilerini bu yazımızda sizlere anlatacağız. Sıkça sorulan sorulara da yer vererek bu ilaç hakkında, aklınızda oluşan soru işaretlerini sileceğiz.

Gyno Lomexin Fitil Krem nedir?

Gyno lomexin, vajinada oluşmuş mantar için kullanılan bir kremdir. İçeriğinde, antifugal yani mantarları yok eden bir madde olan fentikonazol nitrat maddesi bulunur. Bunun dışında içeriğinde yardımcı madde olarak; sıvı parafin, beyaz vazelin ve jelatin bulunur. 

Gyno lomexin, 600 mg 2 ovül şeklindedir. Ovül şeklinde olan kremler sadece vajinaya uygulanabilir. 

  • Bu kremi kullanmadan önce mutlaka prospektüsünü okumalısınız. İçeriğindeki herhangi bir maddeye alerjiniz varsa kremi kullanamamalısınız.
  • Bu kremi kullandığınız ve vajinal mantar hastalığı yaşadığınız süreç boyunca temizliğinize her zamankinden çok dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • İç çamaşırınız düzenli değiştirmeli ve pamuklu iç çamaşırları tercih etmelisiniz.
  • Regl olduğunuz süreçte bu kremi kullanmamalısınız.
  • Bu krem prezervatife temas ederse, prezervatifin zarar görmesine neden olabilir.

Krem tedavisi görmek istemeyen hastalar için ilacın fitil hali de mevcuttur. Vajinaya sokulan bu fitiller oval şeklinde ve katı bir formdadır. Vücudun içine girdikçe ısıyla beraber erimeye ve hızlı bir şekilde kana karışmaya başlar. Krem formuna göre çok daha hızlı sonuç verir.

Vajinal mantar tedavisinde alternatif olarak inceleyebileceğiniz Trosyd Krem yazımıza da mutlaka göz atın.

Gyno Lomexin Fitil Ne için Kullanılır?

Gyno lomexin vajinal ovül, içeriği sayesinde mantarların vajina üzerinde çoğalmasını önler. Vajinal pamukçuk hastalığına neden olan candida albicans adlı mantarı iyileştirir. Sadece vajina üzerindeki değil, çeşitli tiplerdeki mantar hastalıklarının tedavisinde de bu krem tercih edilmektedir. Gyno lomexin tedavisi bittikten sonra, kişilerin vajinasında oluşmuş olan kaşıntılar, döküntüler ve kızarıklıklar geçer, vajinanın iç veya dış kısmında olan şişlikler iner. Kişi çok büyük ölçüde rahatlar.

Vajinal mantar için herhangi bir tedavi uygulanmaması durumunda vajinanızdaki akıntı artmaya ve kötü kokmaya, idrarınız renk ve koku değiştirmeye, vajinanızda fazlaca kaşınmalar olmaya başlar. Çok geç olmadan siz de benzer sorunlar yaşıyorsanız doktorunuza görünerek, ilacı kullanmaya başlamalısınız.

Gyno Lomexin Fitil Nasıl kullanılır? 

Gyno lomexinin, sabah kullanılmasında bir sakınca olmasa da doktorlar tarafından gece kullanılması tavsiye edilmektedir. 

Gece yatmadan önce ince bir tabaka halinde vajinaya sürülmesi ve 3 gün boyunca düzenli kullanılması gerekmektedir. 3 gün dolmadan şikayetleriniz azalmaya başlasa bile ilacı yarıda bırakmamalısınız. 

Oluşabilecek enfeksiyonu önlemek adına, gymo lomexin kremi parterinizin penisine de 3 gün boyunca düzenli kullanabilirsiniz.

Kremi kullanmayı unuttuğunuz takdirde ertesi gün, her zaman sürdüğünüz dozu sürmeniz gerekir. Tedaviyi hızlandırmak için dozu artırmak yanlış olacaktır.

Gyno lomexin fitil formunun kullanımı ise çok daha farklıdır. En önemlisi fitili vajinaya yerleştirmeden önce ellerinizi dezenfekte etmenizdir. Ardından aplikatörün ucuna fitili yerleştirip, kendinizi fitili vajinaya yerleştirebilecek pozisyona getirmelisiniz. Fitili vajinanın içine hafifçe iterek yerleştirdikten sonra, fitilin pimine ilaç bitine kadar basmanız gerekir.

Gyno lomexin fitil, katı formda olmasına rağmen, vücut tarafından hızla emilir, vücudun sıcaklığıyla erir ve en hızlı şekilde kanınıza karışır. Fitil kullanımı sayesindehastalığınızın tedavisi de çok daha hızlı olur.

Gyno Lomexin Fitil Gebelikte Kullanımı 

Gebeler genellikle fitilin rahimin içerisine kadar giderek bebeğe zarar verebileceği düşüncesiyle endişeye kapılırlar. Bu tamamen yersiz bir endişedir.Fitil sadece vajina içerisinde kalır ve çok daha geride olan rahim içerisine gitmesi imkansızdır. Ancak fitil kullanırken bol su tüketilmeli, her gün aynı saatte uygulanmalı ve kişisel temizliğe çok daha fazla önem verilmelidir. Bu kriterlere uyulursa hamilelikte kullanılmasının bir sakıncası olmaz.

Gyno Lomexin Fitil Kullanırken Cinsel lişki

Vajinal mantar rahatsızlığının tedavisi esnasında cinsel ilişkiye girmek, bir yerde verilen tedaviyi reddetmek gibidir. Daha sağlıklı yarınlar için krem veya fitil formda uygulanıyorsa cinsel ilişkiye tedavi sonuna kadar ara vermekte fayda vardır. 

İltihaba yönelik tedavilerde tedaviyi aksatmamak gerekir. Cinsel ilişkiye girmek, fitilin içerideki etkisini azaltacak fitil de spermlerin kalitesini bozacağı için hamilelik planlaması yapan çiftler için verimli olmayacaktır.

Gyno Lomexin Fitil Adet Döneminde Kullanılır mı? 

Kadınların adetken fitil kullanmaya devam etmeleri durumunda, gyno lomexin ilacın etkisi azalır. Çünkü adet kanaması ile birlikte ilaç dışarıya kadar ve vajinanın içerisi kanla dolu olduğu için göstermesi gereken etkiyi gösteremez. Adet görürken fitil kullanılması tavsiye edilmez. Kanamanız bittikten sonra gyno limoxin fitili gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Çok acil durumlarda, bazı doktorlar bir iki damla kanama görülmesi durumunda fitilleri kullandırmaya devam edebilirler.

Gyno Lomexin Fitil Adet Geciktirir mi? 

Kullanılan ilaç adet düzensizliğine neden olabilir. Ancak fitil formdaki halinden adet geciktirmesi beklenmez. Adetinizin gecikmesinin altında yatan sebepler farklı olabilir. Bu durumda doktorunuza gidip gerekli muayeneleri yaptırmanız gerekir.

Gyno Lomexin Yan etkileri nelerdir? 

Diğer tüm ilaçlarda olduğu gibi bu ilacında da içeriğe duyarlı kişilerde bazı yan etkiler gözlemlenebilir. Bunlar kremin uygulandığı bölgede kaşıntı, tahriş veya kızarıklık olabilir. Bunun yanında kişide mide bulantısı, baş dönmesi, vajinal akıntıda artma gibi yan etkiler gösterebilir. Bu durumda kişinin derhal doktoruna bildirerek ilacı kullanmayı bırakması gerekmektedir.

İlacının kullanımının bitmesinden sonra, vajinada bir akıntı görülmesi normaldir. Ancak eğer akıntı çok fazlaysa doktorunuza durumu bildirmeniz gerekmektedir.

Gyno Lomexin Fiyatı

Piyasadaki ortalama fiyatı 138,62 TL olan bir mantar kremidir.Krem, doktorlar tarafından yazılan reçeteyle alınabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

1-Gyno Lomexin Fitil Yanma Yapar mı?

Kullanıldığı ilk an hafif bir yanma olması normaldir. Ancak çok şiddetli ve geçmeyen bir yanma söz konusuysa ilacı kullanmayı bırakmalısınız.

2-Gyno Lomexin Krem Erkeklerde Kullanılır mı? 

Erkekler, günde 1 kez gece yatmadan önce genital bölge üzerine ince bir tabaka halinde uygulayarak kullanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kına ile Kızıl Saç Elde Etmek

Kına ile Kızıl Saç Nasıl Elde Edilir?

Dudak Şişmesi

Dudak Şişmesi Neden Olur? Nasıl Geçer?