in

Selülitin 10 Sebebi

Özellikle kadınların korkulu rüyalarından birisi olan selülit sanılanın aksine sadece kilo ilgili bir problem değil. Daha çok yağ oranı ile alakalı olan bu sevimsiz sorunun birçok sebebi olabilir.

Selülitin Sebepleri

Genetik
Vücut yapısı, metabolizma hızı, kalojen liflerinin yapısı gibi birçok etmen genetikle aktarılır. Bütün bunlar da selülitin olup olmamasının en önemli belirleyicileridir.

Fazla Yağ Oranı
Selülitler yağların kalojen liflerinde toplanması ile ortaya çıkar. Yağ oranının fazla olması da selülitlerin daha da çok belirginleşmesinin en büyük nedenidir.

Hormonal Dengesizlik
Özellikle östrojen gibi bazı hormonların yağ ve selülit oluşumunda önemli bir etkisi olduğu düşünülür. Hormanların dönem dönem dengesiz bir biçimde salgılanması da selülit oluşumunu daha fazla tetikleyebilir.

Yaşlanmak
Yaş ilerledikçe cildin esnekliğini kaybetmesi ve yağ oranının artması ile daha alt tabakadaki yağlar, cildin üst katmanlarına doğru itilir ve selülit oluşumu artar.

Dengesiz Beslenme
Fazla şeker, tuz, işlenmiş gıdalar, trans yağlar ve beyaz un selülitin en temel sebeplerindendir.

Yanlış Diyetler
Sürekli kilo alıp vermek ve bunu çok kısa süreler içerisinde yapmak cildin gevşemesine ve esnekliğini kaybetmesine neden olur; bu da selülit oluşumu için oldukça iyi bir ortam demektir.

Az Hareket
Metabolizmanın hızlanması, daha az yağlanmak ve kan dolaşımını hızlandırmak için hareket önemli.

Sigara İçmek
Sigara kan dolaşımını yavaşlatarak selülite neden olabilir.

Stres
Stres insan vücudunda hormon dengesini alt üst eden en önemli faktörlerden birisi. Bu yüzden her zaman olmasa da selülitin altında yatan sebeplerden birisi de stres olabilir.

Sizlerde selülitin nedenleri ve yaşadığınız tedavi hakkındaki tecrübelerini bizlerle yazımıza yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Egzersiz hareketleri Video

Göz Rengine Göre Karakter Analizi Yapabilirsiniz