in

Kısa Saç Modelleri : Kısa Saç Kimlere Yakışır?

Kısa Saç Modelleri

Küçük yaşlardan beri uzun saç kullanan kadınlar, saçlarını kesmekten ve kısa modelleri denemekten çekiniyorlar.Kendine güvenenler için hazırladığımız kısa saç modelleri yazımızda modeller, kesim tarzları ve hangi yüz tipi için daha uygun gibi detaylara yer veriyoruz.

Bu yazıyı okuyorsanız sizde uzun saçlarınızın yerini artık daha kısa modeller ile değiştirmek, kendinize bir yenilik katmak ve cesur bir karar vermeye hazırsınız.Şimdi saçlarınızı kısaltmadan önce yüz tipinize göre hangi model ve kesimi terci etmelisiniz ona bakalım.

Kısa Saç Kimlere Yakışır?

Çoğu bayanın saçlarını sevdiği, beğendiği bir modelin, sanatçının veya bir ünlünün saçları gibi yapmak istediğini kuaförüne söylemiştir.Bir çoğuda denemiştir ancak her model herkes de güzel durmuyor.Yüz şekliniz size hangi saç modelinin daha uygun olabileceği hakkında en büyük etken diyebiliriz.

Yüz Şekline Göre

Yüz Şekilleri
Yüz Şekilleri

Oval yüz şekli olanlar şanslı kısımda yer alıyorlar.Bu yüz şekline çoğu saç kesimi güzel duruyor ve kısa saç içinde oldukça uygun.Yuvarlak, kare ve kalp şeklinde yüz tipleri için saç kesim modeli seçerken biraz daha dikkatli olmak gerek.Kare şeklinde yüz tiplerine omuz uzunlukta saç kesimi tercih etmeleri önerilirken, kalp yüz şekli olanlar ise ince ve katmanlı kısa saç kullanabilirler.Oval yüz şekli olanlar ise bob kesim tercih edebilirler.Yuvarlak yüze, pixie kesim daha iyi duruyor.Uzun yüze ise lob saç kesimi tercih edilebilir.

Kısa Saç Kuralı

Saç modeli ve trend belirleyici John Frieda kısa saç modellerinin size yakışıp yakışmayacağı ile ilgili olarak tüm konunun “açılarla ilgili” olduğunu belirtiyor.Yüz tiplerini inceleyen John, 2.25 “(5.5cm) kuralının güvenilir ve kolay bir yöntem olduğunu savunuyor.

Denemek isteyenler kulak memelerinizin hemen altına dikey bir cetvel koyun ve çene hizanızda bir kalem yardımı ile aradaki mesafeyi ölçün.Sonuç 5,55cm’den daha az ise kısa saç sizin yüz tipiniz için uygun.Eğer daha yüksek ise uzun saç modelleri tercih etmelisiniz.

Kısa Saç Renkleri

Kısa saç renkleri olarak belirli bir renk olmamasına karşın son zamanlarda uçlara doğru açılan renkler oldukça moda. Sarının her türlü tonunun kullanıldığı küt saçlarda diplerden koyu ve aşağılara doğru açılan renkler tercih ediliyor. Koyu renklerde oldukça çarpıcı bir görünüm yaratırken siyahın cazibesi hiçbir zaman yerini başka renklere bırakmıyor. Saç renklerinde biraz da ten renginin öne çıkması durumunda bayanlar her saç rengini kullanamasa da son zamanlarda ombre gibi saç modasının yaygın olması genelde bayanları sarı renge yöneltmektedir. Kısa saç renkleri içerisinde özellikle bob saçlarda sarı, bebek sarısı ve kumral tonlarının bir arada kullanılması farklı bir tarz yaratarak hanımlara oldukça değişik bir hava katıyor.

Kısa Saç Kesimleri

Kısa saçla kesimleri ile ilgili olarak bilmeniz gereken ve temel olarak nitelendireceğimiz en güzel modeller şu şekilde;

Bob Kesim

Kısa Saç Bob Kesim

Zamanında büyük popülerlik kazanmış ve halende çokça tercih edilen bir model.Çok sayıda bob modelide mevcut.Bunlardan bazıları kıvılmış, klasik, asimetrik ve yığılmış bob gibi çok sayıda model var.Birde bob’un biraz daha uzun versiyonu var ve bu kesimede lob deniyor.

Pixie Kesim

Kısa Saç Pixie Kesim
Pixie Kesim

Bayan kısa saç modelleri içerisinde son dönemlerin en çok tercih edileni pixie modellerdir. Bu modelleri genelde her kadın kendine yakıştırarak kullanmaktadırlar. Modern ve stil sahibi kadınların daha çok tercih ettikleri bu saçlar iddialı bir görünüm yarattığı için tercih edilmektedir. Kadınların feminenliğini ve sexsepalitesini vurgulayan bu saçlar her zaman kullanılabilecek son derece pratik saçlardır. Pixie modellerin son dönemde oldukça moda olması ünlü bayanlarında (Rihanna) bu saç modellerini tercih etmesinden de kaynaklanmaktadır.

Ombreli kısa saçlarda diplerden koyu renklerin aşağıya doğru açılması sebebiyle esmer hanımlarda rahatlıkla kullanabilmektedirler. Pixie kısa saçlarda açık tonlar kendisini daha çok göstermektedir. Yani bu saç şeklini kullanacaksanız mutlaka saç renginizi de açtırmalısınız. Daha modern bir görünüm yakalayacağınız için ombre ve pixie saç şekli sizi çok farklı gösterecektir.

İnce, Katmanlı Kesim

Kalp şeklinde yüzler, göze çarpan elmacık kemikleri olduğu için şanslılar.Öne çıkan özelliklerinizi uyumlu hale getirmek, belirgin alnınızın genişliğini en aza indirmek için saçınızı kullanmalısınız. Yan süpürme, kalp şeklinde bir yüzü olan kadınlar için mükemmel bir saç kesimi olabilir.

Mohawk Kesimi

Mohawk Saç Kesim

Mohawk kesiminde saçlarınızın üst kısmı uzun bırakılırken yanlar oldukça kısa kesilir.Üst kısmın uzunluğu sizin tercihinize kalmış.Üst kısma şekillendirici yardımı ile farklı tarzlar ve stiller oluşturabilirsiniz.

Ayrıca küt saç modelleri yazımıza da göz atabilirsiniz.Kimlere yakışır ve hangi yüz tipi bu saç kullanmalı gibi tüm detaylara yazımıda yer verdik.

Kısa Saç Modelleri ve Kesim Örnekleri

Kısa saç modelleri arasında en güzel ve trend modeller ile yüz hatlarınıza uygun modeli seçmeli, kısa saçlar için saç renginize uygun daha güzel gösterecek modeli seçmek önemli.Kısa saçların bakımı daha kolay olduğu için yine tercih edilme nedenlerindendir.

Kızıl Kısa Katmanlı Saç
Bebek Sarısı Kısa Saç Modeli
Kisa Saç Modeli
Omuz üstü kısa saç kesimi
Kısa düz saç
Kısa saç kesimleri

Sizlerde beğendiğiniz kısa saç modelleri arasından seçtiklerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

1 Comments

Leave a Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Deri etek modelleri kombinleri

Deri Etek Kombinleri ve Modelleri

Selülit Nedir? Nasıl Gider?

Selülit Nedir? Nasıl Gider?