in

Ginkgo Biloba Faydaları Nelerdir? : Detaylı Rehber

Ginkgo Biloba Faydaları

Çin’e özgü şifalı bir bitki olan Ginkgo biloba, dünyada görülen en eski ağaç türlerinden biri olarak da biliniyor.Çin’de geleneksel tıpta çok uzun süredir kullanımı bulunan bu bitki pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmış.Yazımızda Ginkgo biloba faydaları, nedir? hangi rahatsızlıklarda ve hastalıklarda kullanılıyor ile bitkinin tarihçesine kadar ayrıntılı bilgilere yer verdik.

Ginkgo Biloba Nedir?

Ginkgo Biloba Nedir

Ginkgo biloba, gezegende yaşayan en eski ağaç türlerinden birisidir.Menşei uzak doğu Asya’ya özgüdür ve daha çok Çin, Japonya ve Kore’de görülüyor.Bitki bin yıldan uzun yaşayabiliyor.

Bilinen ve popüler olan Ginkgo Biloba çeşitleri ise şu şekilde; Saratoga, Fastigiata, Pendula, Princeton Sentry, Sonbahar Altın ve Variegata’dır.

Sağlığa ve hastalıklar üzerinde etkisi olduğu bilinen faydaları ise şu şekilde; Konsantrasyonu, Depresyonu, Bilişsel Yetenekleri Artırır, Görme ve Göz Sağlığını Korur, Ağrı Rahatlatır, Fibromiyaljiyle Savaşır, Alzheimer ve Demans, Hemoroid, Astım Belirtilerini Azaltır, Kan Akışı, PMS Belirtileriyle Savaşır, Kalp Sağlığı, Baş Ağrısı ve Migren Tedavisine Yardımcı Olur, Görme Sağlığı, Sinir Sistem, Kanser Önleme, Parkinson Hastalığı, Yaşlanma Karşıtı, Libidoyu Geliştirir, DEHB’yi Önlemeye veya Tedaviye Yardımcı Olur.

Bitkinin Tarihi

Uzak Doğu Asya’dan geldiği düşünülen Ginkgo, ülke olarak ise Çin, Japonya ve Kore’de bulunuyor. Genellikle Doğu Asya’daki Budist ve Taocu tapınaklarında ekildiğini görüyoruz.Günümüzde bulunan hiç bir ağaç türü, oldukça uzun bir yaşam süresine sahip olan Ginkgo ağacı ile ilişkili değildir. Çin’e özgü olan ağaç, MÖ 2600’den beri astım ve bronşite yardımcı olmak için kullanılmıştır. Aslında, Ginkgo ağacı bugün Çin’in resmi ulusal ağacıdır.

Ginkgo Biloba Faydaları

Çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı olabilecek anti-enflamatuar ve antioksidan özelliğe sahiptir.Özellikle hafıza sorunlarında öne çıkan bitkinin kan dolaşımını iyileştirdiği ve Alzheimer ve bunama gibi psikiyatrik bozuklukların semptomlarını azaltabildiği görülmüş.Detaylı olarak faydaları şu şekilde;

Depresyon

Ginkgo Biloba Depresyon

Ginkgo biloba, hormonal seviyelerinizi dengeleyerek ve ruh halinizi artırarak depresyon veya kronik ruh hali değişimleri yaşayanlar için oldukça etkili olduğu görülmüştür.Yapılan araştırma ve çalışmalarda bu bitkinin özütünün kullanılması sonucunda depresyon belirtilerini tedavi etmeye yardımcı olduğu görülmüş. (01)

Kaygıların Tedavisine Yardımcı Olabilir

Ginkgo biloba ekstresi kaygı ve stres belirtilerini azaltabilir. Ekstrakt nörodejeneratif bozuklukları tedavi etmek için geleneksel Çin tıbbında kullanılmıştır. Hayvan çalışmaları, ginkgo biloba ekstresinin antioksidan içeriğinin anksiyete semptomlarını ve diğer bilişsel bozuklukları azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermekte.

Bunama

H. J.-Gertz – M. Kiefer tarafından yapılan araştırmada bunama üzerinde etkili olduğu görülmüştür.Yaşa bağlı hafıza bozukluğu olan yaşlılar üzerinde etkisi bulunuyor.

İrritabl bağırsak hastalığı (IBD) için Faydalı

İrritabl bağırsak hastalığı (IBD): Kahire Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, kurkumin ve ginkgo’nun IBD’nin önlenmesi ve tedavisinde etkili olabileceğini buldular.

Kalp Sağlığı

Ginkgo biloba özütü, kan basıncını düşürmek ve kardiyovasküler sistem boyunca kan pıhtılarını ortadan kaldırmak için oldukça faydalıdır.Kalp üzerindeki gerilimi düşürme ve anti-pıhtılaşma özelliği ile kalp krizi olasılığını azaltır ve kalp sağlığı için önemli bir destek olabilir. Kötü kan dolaşımı ile ilgili sorunların tedavisinde kullanılan Ginkgo, vücudun çeşitli bölgelerine kan akışını arttırma yeteneğine sahiptir.

Ağrı Kesici

Ginkgo biloba, organik bileşiklerdeki anti-enflamatuar özelliklerden kaynaklanan hafif analjezik özelliklere sahiptir. Başka bir deyişle, iltihap azaldığında, neden olduğu ağrı da azalır.Özellikle kronik baş ağrısıdan muzdarip olanlar için tercih ediliyor.

Migren ve Baş Ağrısı

Ginkgo Biloba Migren ve Baş Ağrısı

Faydaları arasında yer alan kan akışını iyileştirme etkisi sayesinde beyne olan kan akışını artırabilir ve migren ile baş ağırısı tedavisinde kullanılabilir.Çin’in geleneksel tıp kültüründe yerini alan bitki hakkında bazı araştırmalarda migren ve baş ağırısı sorunlarında etkili olduğu görülmüş. (02)

Ginkgolide B‘nin akut aura tedavisinde olası etkinliğini değerlendiren uzmanlar 25 Auralı migren hastası üzerinde çalışma yaptılar.Çalışma sonucunda Ginkgo biloba’nun migren üzerinde olumlu etki yaptığı görüldü.(03)

Astım ve KOAH Belirtilerini İyileştirebilir

Ginkgo biloba ekstresinin anti-enflamatuar özellikleri, astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gibi solunum hastalıkları ile ilişkili semptomları tedavi edebilir. Jilin Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, ginkgoda bulunan anti-enflamatuar bileşiklerin hava yollarındaki iltihabı azaltabileceğini buldu. 

Araştırmalar, ginkgo özütünün astıma bağlı semptomları azaltmada faydalı olduğunu keşfetti. Enflamasyonu azalttığı, antioksidan aktivitesini geliştirdiği ve sinir fonksiyonu üzerinde olumlu etkileri olduğu için, insanlar ginkgo kullandıkları zamanlarda nefes almada daha az sorun yaşadıklarını bildirmiştir.

Yaşlanma Karşıtı

Ginkgo biloba yaşlanma karşıtı etkiye sahiptir.Antioksidanlar cilt kırışıklıkları ve diğer yaşlılık lekelerinin görünümünü azaltıyor ve ayrıca yara iyileşmesini hızlandırmak ve yara izlerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olur.Sıkı ve sağlıklı bir görünüm kazanmanızı sağlar.

Cinsel İşlev Sorunlarını Tedavi Edebilir

Ginkgo biloba özütü kan akışını kolaylaştırabilir ve nitrik oksit sistemlerini etkileyebilir ve düz kas dokusu üzerinde gevşetici bir etkiye sahiptir. Bu süreçler kadınlarda cinsel tepki için önemlidir.Ginkgo biloba özütü kadınlarda cinsel sağlığı artırma potansiyeli bulunuyor.

Kanserden Korunma

Ginkgo biloba, zengin terpenoidler, flavonoidler ve polifenolik bileşikler de dahil olmak üzere yüksek düzeyde antioksidan içerir.Hepsi vücuttaki serbest radikalleri çıkarmak için birleşir. Böyle çeşitli antioksidanlar yelpazesiyle, ginkgo biloba, tüm vücudun kronik hastalıktan, en dikkat çekici şekilde kanser ve kalp hastalığından korunmasına yardımcı olur, çünkü serbest radikaller kardiyovasküler sistemin kan damarlarının duvarlarını zayıflatır.

Raynaud hastalığı

Raynaud hastalığına esas olarak soğuk algınlığı ve spazm üzerine aşırı tepki veren, kan akışını azaltan ve böylece oksijenin ekstremitelerini yok eden kan damarları neden olur. Ginkgo biloba, bu spazmların kan akışını tamamen engellemesini engelleyen küçük kan damarlarını genişleterek bu duruma yardımcı olabilir.

Beyin Fonksiyonunu Geliştirebilir

Ginkgo, Alzheimer hastalığı ve yaşa bağlı bilişsel düşüş ile ilişkili anksiyete, stres ve diğer semptomları azaltma yeteneği nedeniyle tekrar tekrar değerlendirildi. Liberty Üniversitesi Sağlık Bilimleri Bölümü tarafından yapılan bir araştırma, ginkgo özütü ile takviyenin zihinsel performansı artırabileceğini buldu.

Münih Üniversitesi tarafından yapılan bir başka araştırma, bitkinin sağlıklı gönüllülerde zihinsel işleyişini geliştirdiğini bulmuştur. Anekdot kanıtları, ginkgo’nun beyne kan akışını iyileştirmede önemli bir rol oynayabileceğini düşündürmektedir.

Saç Büyümesini Artırabilir

Ginkgo biloba’nın saç dökülmesini yavaşlatmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca saç büyümesini teşvik edebildiği görülmüştür.Ancak bu etki hakkında şu an sadece fareler üzerinde yapılan test sonuçları bulunuyor.

Ginkgo Biloba’nın Zararları

Zararları veya yan etkileri olarak Ginkgo biloba’nın aşırı alımı birkaç olumsuz etkiye neden olabilir. Bunlar alerjiler, baş ağrılarını, mide ağrısını, ishali, baş dönmesini, mide bulantısını ve bazı ilaç etkileşimlerini içerebilir.

Bazı durumlarda, bitki alımı ciddi zararlara neden olabilir. Alkilfenollü bitkilere, hamile ve emziren kadınlara ve epilepsili kişilere alerjisi olan kişiler alımından kaçınmalıdır. İlaç kullanan insanlar ginkgo almadan önce doktorlarına danışmalıdır.

Yazıda yer alan tüm bilgiler çeşitli kaynaklardan ve araştırmalardan alınmıştır.Hastalıklarınızda veya günlük hayatınızda bu bitkiyi kullanmadan önce mutlaka hekiminize danışın.

Ginkgo Biloba Besin Değeri

Porsiyon Boyutu: 100 g Kalori  182 Kcal. Yağdan Kaloriler  15.12 Kcal.

Vitaminler

 • B1 (Tiamin) 0.22 mg
 • B2 (Riboflavin) 0,09 mg
 • B3 (Niasin) 6 mg
 • B5 (Pantotenik asit) 0.16 mg
 • B6 (Piridoksin) 0.328 mg
 • B9 (Folat) 54 ug
 • C Vitamini (Askorbik asit) 54 ug
 • A Vitamini, RAE 28 ug
 • A Vitamini, IU 558 IU

Mineraller

 • Kalsiyum, Ca 2 mg
 • Demir, Fe 1 mg
 • Magnezyum, Mg 27 mg
 • Fosfor, P 124 mg
 • Potasyum, K 510 mg
 • Sodyum, Na 7 mg
 • Çinko, Zn 0.34 mg
 • Bakır, Cu 0.274 mg
 • Manganez, Mn 0.113 mg

*Kaynak : https://ndb.nal.usda.gov/ Bayanin.com tavsiyesi değildir.

Sizlerde bu bitki hakkında deneyimlerinizi ve bilgilerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirisinizi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selülit Nedir? Nasıl Gider?

Selülit Nedir? Nasıl Gider?

Küllü Kumral Saç Rengi

Küllü Kumral Saç Rengi