in

Prospan Öksürük Şurubu Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

Prospan Öksürük Şurubu

Prospan öksürük şurubu bitkisel kaynaklı, her yaş grubundan insanın öksürük giderme amaçlı kullanıldığı bir şuruptur. İçerisinde bulunan duvar sarmaşığı olarak bilinen madde sayesinde, üst solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Bu ürünü kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.Burada yer alan bilgileri doktorunuza danışmadan uygulamayınız.Aksi durumunda yaşanabilecek sağlık sorunlarından dolayı sitemiz sorumluluk kabul etmeyecektir.

Prospan Öksürük Şurubu Ne İşe Yarar?

Günümüzdeki hastalık vakalarının %93’ünde öksürük semptomu görülür. Bitkisel kaynaklı olan bu öksürük şurubu da tam da bu noktada işe yarayacak bir yöntemdir. Sabah, öğle ve akşam düzenli kullanımda öksürüğü tamamen iyileştirerek, nefes yollarını temizler.

Öksürükle birlikte seyreden kronik bronşit, akut bronşit gibi hastalıkların tedavisinde destek amaçlı da kullanılır. Hastanın, öksürüğün verdiği rahatsızlıktan en kısa sürede kurtulmasını sağlar. Yoğun ve kuru öksürük ataklarına olan faydası da ayrıca büyüktür. 

Prospan Öksürük Şurubu İçeriği

Prospan öksürük şurubunun etken maddesi kurutulmuş hedera helix foliumekstresi; türkçe adıyla kurutulmuş sarmaşık yapraklarıdır. Helix folium öksürüğü azaltıcı ve nefes alımını rahatlatıcı bir etken maddedir.

Bunun yanında potasyum sorbat ve tatlandırıcı sorbitol bulunur. İçerisinde bulunan maddeler itibariyle bitkisel bir öksürük şurubudur. Bu öksürük şurubu sarmaşık içerdiği için ilacı kullanmadan önce alerjiniz olup olmadığını test ettirmelisiniz. İlacın bileşenlerine karşı alerjiniz varsa ilacı kullanmamalısınız. 

Yan Etkileri

İçerisinde bulunan sarmaşık yapraklarına alerjiniz varsa; nefes darlığı, kızarıklık, döküntü, kaşıntı gibi olası yan etkilerle karşılaşabilirsiniz. 

1 yaşından küçük çocukların doktor onayı olmadan kullanması durumunda ishal ve kusma gibi yan etkiler ortaya çıkabilir.

Sorbital içeriğinin bir yan etkisi olarak hassas kişilerde; mide bulantısı, kusma, ishal gibi durumlar gözlenebilir.

Yan etkilerden herhangi biriyle karşılaşılması durumunda, yaşanan olumsuzluğu doktorunuza ya da eczacınıza bildirmeniz gerekmektedir.

Fiyatı

Şurup eczanelerde 51,25 TL ücret ile satılmaktadır.

Çok eski tarihlerden beri astım ve bronşit tedavisinde yardımcı olarak kullanılan Ginkgo Biloba bitkisi için hazırladığımız yazımıza mutlaka göz atın.Ayrıca çayı hakkındaki detaylar Ginkgo Biloba Çayı Faydaları yazımızda yer alıyor.

SIKÇA SORULAR SORULAR

Prospan şurup balgam söker mi?

Akciğerleri yumuşatıp, boğazı rahatlattığı için balgamın atılmasına yardımcı olur. Balgamlı öksürük tedavisinde destek amaçlı kullanılabilir.

Prospan şurup açıldıktan sonra ne kadar kullanılır?

Bitkisel öksürük şurubu olduğu için, açıldıktan sonra 3 ay içerisinde tüketilmesi gerekmektedir. Tarihinin geçmesi durumunda bazı yan etkiler ortaya çıkabilir.

Prospan şurup hırıltıya iyi gelir mi?

Uzun süreli, geçmek bilmeyen hırıltılara prospan öksürük şurubunun iyi geldiği gözlenmiştir. Prospana takviye olarak başka bitkisel ürünlerin de kullanılması, hırıltının en kısa sürede geçmesini sağlar.

Prospan şurup hamilelikte kullanılır mı?

Gebelik ve emzirme dönemlerinde bu ilacın kullanımı doktorlar tarafından tavsiye edilmemektedir.

Sizlerde şurup hakkında deneyimlerinizi ve sorularınızı yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gebelik Testi Güvenilir Mi

Gebelik Testi Güvenilir Mi?

Dideral

Dideral Heyecan Giderici Nedir? Sakinleştirici Mi? Nasıl Kullanılır?