in

Diş Taşı Nedir? Diş Taşı Temizliği Yaptırmanın Önemi

Diş Taşı Nedir

Diş; vücudumuzdaki en sert yapılardan birisidir. Ağız içinde bulunan çiğnemeye, ısırmaya yarayan sert yapılardır. Dişlerin dış yüzeyini koruyan ve kaplayan diş mineleri bulunmaktadır. Kalsiyum tuzlarından oluşan dış yüzeyine mine adı verilmektedir. Dişler belli oluşum sürelerine ve evrelerine sahiptirler. Bu evreler nedir ve ne kadar sürede oluşmaktadırlar? Diş fırçalamanın önemi var mıdır, diş sağlığını korumanın yolları nedir?

Dişlerin Oluşum Evreleri Ve Süreleri?

Dişlerin oluştuğu evreler ve süreler dişlerin yapısına ve türüne göre değişkenlik göstermektedir. Genel anlamda dişlerin çıkması bebeklik dönemlerinde altıncı aydan itibaren başlamaktadır. 

Dişlerin gelişim evreleri ve süreleri şöyledir;

  • Kesici dişlerin gelişimi tamamlandıktan sonra bebeğin 12-18. Ayları arasında birinci süt dişleri çıkmaktadır.
  • 18-24. ayları içerisinde süt köpek dişleri çıkmaktadır.
  • 24-30. ayları arasında süt azı dişleri çıkmaktadır.
  • 3 yaşına gelene kadar dişler evrelerini tamamlayarak çıkmaktadır.
  • 6 yaşından itibaren ise kalıcı dişler çıkmaya başlamaktadır.

Diş Sağlığını Korumanın Yolları

Sağlık her şeyin başıdır. Ağız içi ve diş sağlığı yaşam kalitesinin arması için oldukça önemlidir. Ağız içi bakımın yolu diş sağlığını korumaktan geçmektedir. Bunun da birçok yolu bulunmaktadır.

Bu yollardan bazıları şunlardır;

  • Dişlerde oluşan birçok çürüğün asıl nedeni olarak dengesiz ve şeker ağırlıklı beslenmeler olduğu kanıtlanmıştır. Diş sağlığını korumanın yollarından birisi de sağlıklı beslenmektir.
  • Günde en az 3 defa olacak şekilde dişler düzenli olarak fırçalanmalıdır.• Asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Dişlerin iyi temizlenmesi için diş ipi kullanılması önerilmektedir.
  • Aşırı soğuk ve aşırı sıcak içeceklerin kullanılmasından kaçınılmalıdır.
  • Her 6 ayda bir diş doktoruna başvurulmalıdır.

Diş sağlığını korumak için bu yollar eksiksiz uygulanmalı aksi takdirde çürüme diş taşı oluşumu kaçınılmazdır.

Diş Fırçalamanın Önemi

Sağlıklı bir ağız ve diş yapısına sahip olabilmek için dişlere gereken hassasiyet gösterilmelidir. Bunun içinde her gün düzenli bir şekilde fırçalaması yapılmalıdır. Diş bakımı ve fırçalama alışkanlığı küçük yaşlardan itibaren gerekilen önemi gösterilerek kazandırılmalıdır. Diş fırçalamak ileride oluşabilecek diş çürüklerinin, ağız kokusunun ve diş taşlarının oluşumunun önüne geçmektedir. Peki, bu diş taşı nedir ve diş taşı temizliği yaptırmak önemli midir?

Diş Taşı Nedir? Diş Taşı Temizliği Yaptırmanın Önemi

Diş Taşı Temizletmek

Diş taşı; bir diğer adıyla tartar, dişlerin yüzeylerinde, arka taraflarında ve yanak duvarlarına doğru yayılan sert ve zararlı yapılardır. Diş taşları genellikle yetersiz, yapılmayan ve yanlış yapılan diş fırçalamalarından kaynaklanmaktadır. Diş taşı temizliği yaptırmakta oldukça hayati bir durumdur. Çünkü diş taşı ilerleyerek diş etlerine de zarar vermektedir. Bunun için uzman diş hekimlerine başvurularak ağız diş sağlığınızı kontrol ettirilmelidir. 

Ağız içerisinde ve dişlerde bulunan diş taşlarının temizliğinin uzman hekimler tarafından yapılması ve verilen önerileri evde uygulamak sağlığınız için çok önemlidir. Diş hekiminin size önereceği diş taşı temizleme yöntemlerini düzenli olarak uygulamanız ağız ve diş sağlığınızı korumanızı sağlamaktadır.

Diş sağlığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için https://www.elacabuk.com/ adresini inceleyebilirsiniz.

Sizlerde bu konu hakkında bilgilerinizi, tecrübelerinizi yada sorularınızı, yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Dişlerinizi beyazlatmak istiyorsanız evde uygulayabileceğiniz Adaçayı ile diş beyazlatma yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Proctolog Krem

Proctolog Krem Ne İşe Yarar? Nedir? Fiyatı

Mantazol Krem

Mantazol Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı