in ,

Kükürtlü Sabun Cilde ve Saça Faydaları

Kükürtlü Sabun Faydaları

Kükürt, bal sarısı renginde ve sağlıktan sanayiye kadar birçok farklı sektörde kullanılabilen bir metaldir. Tarihte eski zamanlardan beri kükürdün uyuz, egzama, sedef hastalığı ve benzeri birçok cilt hastalığında kullanıldığı bilinmektedir. Eski zamanlarda maden sularının içerisinde bulunan kükürt ile, kaplıcalar ve kükürt banyoları birçok cilt hastalığı tedavisinde kullanılıyormuş. Cildi yenileme, ölü deriden arındırma ve temizleme için kullanılan kükürtlü sabun bu yüzden çok ilgi görüyor.

Kükürtlü Sabun Nedir?

Kükürtlü sabun, içeriğinde cilde iyi gelen ve cildi derinlemesine temizleyebilecek olan doğal bir metal olan kükürdün yoğun miktarda bulunmasıyla elde ediliyor. Aynı zamanda kükürt; mantar, parazit, uyuz gibi hastalıklarda ciltteki semptomların tedavisinde güvenli bir biçimde kullanılmaktadır.Sabunu ise içeriğindeki doğal yapısı ile deri mukozasına iyileştirici etki gösterdiği ve akne tedavisi, egzama, uyuz ve benzeri cilt semptomları yaşayan hastalar tarafından kullanılması uygundur. Cilde ve saça oldukça faydalı olan kükürt sabunu; yıllardır kadınların cilt ve saç bakım rutinlerinde yer almaktadır. 

Kükürtlü Sabun Nasıl Kullanılır?

Kükürtlü sabunu dilerseniz makyajınızı çıkarırken, dilerseniz sabah yüzünüzü yıkarken cildinizde kullanabilirsiniz. Gün içerisinde 2 kereden fazla kullanmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü doğal içeriği ile yüzünüzü doğal bir şekilde gerecektir ve bu da biraz kuruluk hissi oluşturabilir.Aynı zamanda saçlarınıza ve saç derinize de uygulayabilirsiniz. Saç derisinde derinlemesine bir arındırma ve temizlik sağlayacaktır. Aynı zamanda saç köklerindeki egzama gibi problemlere de tedavi amaçlı kullanabilirsiniz. Kükürtlü sabunu cildinize uygularken ilk olarak güzelce köpürterek nazikçe ve yumuşak bir şekilde cildinizi yıkadıktan sonra bol su ile durulamalı ve cildinizi arındırmalısınız. Kükürtlü sabun aynı zamanda cildinizdeki sivilce ve akne problemlerine iyi gelecek ve sivilceleri düzenli kullanımınızda kurutacaktır. Saçlarda bol su ile köpürtülerek ve saç derisine yuvarlak ve dairesel hareketlerle masaj yapılarak uygulanmalıdır. Daha sonra bol su ile saç derinizi ve saçlarınızı güzelce arındırmalısınız. 

Kükürtlü Sabun Cilde Faydaları 

Kükürtlü Sabun Cilde Faydaları
Cilde Faydaları

Kükürt eski zamanlardan beri cilt hastalıklarında tedavi amaçlı kullanılıyor demiştik. Günümüzde kükürt içerikli sabunlar ile bu daha kolay uygulanabilir hale geldi. Kükürtlü sabun alkali yapısı ile akne, sivilce, akne izi ve benzeri tedavilerde ciltte son derece başarılı bir etki bırakıyor ve çoğu kişi tarafından memnuniyetle kullanılıyor. Genellikle karma ve yağlı cilt tiplerinde sivilce ve akne gibi problemler görüldüğü için kükürtlü sabunu da karma ve yağlı cilt tipine sahip insanlar tercih ediyor. Aynı zamanda kükürt, ciltte kolajen üretiminin artmasına sebep oluyor. Kolajen üretiminin artması ile de yaşlanma karşıtı bir etki gösteriyor. Yaş aldıkça ortaya çıkan kırışıklıklar ve sarkmalarda ciltteki kolajen etkisinin azaldığını görüyoruz. Kükürt ise doğal yollarla kolajen üretimini sağlıyor. Ciltte ve deride oluşan egzama, uyuz gibi hastalıklara da iyi geliyor. Halk arasında gül hastalığı olarak bilinen ve benzeri cilt enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılabiliyor. Kükürtlü sabun ciltteki iltihabı kurutarak bakterileri de deriden uzaklaştırıyor.

Cilt için oldukça faydalı olan ve cilt lekelerine, akne ve sivilceye kadar pek çok konuda fayda sağlayan Çilek Maskesi yazımıza da göz atmalısınız.

Kükürtlü Sabun Saça Faydaları

Kükürtlü Sabun Saça Faydaları
Saça Faydaları

Kükürtlü sabun saçlara ve saç derisine düzenli ve dikkatli bir şekilde uygulandığında kullanıcılar tarafından oldukça etkisi görülüyor. Kükürtlü sabun, saç derisindeki keratin üretimini hızlandırarak saçlardaki yağlanma ve deri dökülmesi gibi problemlerin önüne geçiyor. Aynı zamanda saçlardaki kepek oluşumunu, mantar veya bakteriyel cilt enfeksiyonlarını önlemektedir. Kükürt, saçlardaki bağ dokusu üzerinde de aktif olarak rol oynamaktadır. Kükürtlü sabun ile tırnak ve saçlarınızı güçlendirebilirsiniz. Saçların uzaması, daha parlak ve gür olması için vücudumuzda üretilen keratin maddesini kükürt içeriğinde bolca bulundurmasından dolayı saçlarda uzamayı sağlıyor. B5 ve B3 gibi vitaminlerin işlevini arttırarak saçların daha canlı, daha gür ve daha parlak görünmesinde rol oynuyor. Saçlarınızı hafta 2 ya da 3 kez yıkayabilirsiniz.

Sizlerde kullandığınız ve uyguladığınız bölgeler hakkında bilgilerinizi, tecrübelerinizi ve ayrıca sorularınızı yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Locoderm Krem

Locoderm Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

Bakır Saç Rengi Kimlere Yakışır

Bakır Saç Rengi Kimlere Yakışır?