in

İş Görüşmesinde Kıyafet Seçimi Nasıl Yapılır

İş Görüşmesinde Kıyafet Seçimi

İster spor, ister feminen, ister bohem nasıl bir tarzınız olursa olsun bir iş görüşmesine giderken ilk dikkat etmeniz gereken şey ciddi bir stil oluşturmaktır. Kıyafet seçiminiz ne olursa olsun önceliğiniz kıyafetinizin temiz, ütülü, lekesiz yani kısacası özenli olmasıdır. Bu detaylar ilk izlenim açısından oldukça önem arz eder. Görüşmeye gitmeden bir gün önce kıyafetinizi elinize alarak kontrol edin. Ütüsü bozulmuş ise tekrar ütüleyin. Her kurumun kendine özgü kılık kıyafet yönetmelikleri vardır. Görüşmeye gitmeden önce mülakata çağrıldığınız kurum hakkında internette ufak bir araştırma yapmak ve kurumun resmi internet sitesini ziyaret etmek sizi fikir sahibi yapacaktır. Mülakata giden kişi şirket çalışanlarından daha resmi giyinmelidir. Görüşme yapacağınız firmayla ilgili yeterli bilgi edinemediyseniz yapmanız gereken tek şey risk almamaktır. Klasik ve resmi bir kombin yapmanız sizin için en doğrusu olacaktır.İş Görüşmesinde Kıyafet Seçimi nasıl yapılmalı bayanlar ile erkekler nelere dikkat edilmeli bunlardan bahsedelim.

İş Görüşmene Giderken Kadınlar Hangi Kıyafeti Tercih Etmelidir?

İş görüşmesinde nasıl giyilir bayan

Kadınlar bu konuda erkeklere göre daha fazla alternatife sahiplerdir. Ancak doğru seçim yapmamak sizi işin gerektirdiği ciddiyetten uzaklaştırabilir. Kurumsal bir firmaya iş görüşmesine giden kadınların ilk tercihi takım elbise olmalıdır. Takım elbise giymeyenler için diğer alternatif etek-gömlek veya etek-ceket kombini olacaktır. Erkeklerde de olduğu gibi abartılı desenlerden ve dikkat çekici renklerden uzak durulmalıdır. Etek boyu diz hizasının yukarısına geçmemelidir. Dekolte tercih edilmemeli ve hareketleri kısıtlayacak şekilde dar giyinilmemelidir. Ayakkabınızın topuğu orta olmalıdır.

İş yerinde çalışan bayanlar nasıl giyinmeli ve nelere dikkat etmesi gerektiği bilgilerinin yer aldığı Ofis şıklığı yazımıza göz atabilirsiniz.

Çok yüksek topuk tercih etmeniz hem yürümenizi zorlaştıracak hem de sizi iş kadını imajından uzaklaştıracaktır. Moda olan her şey iş dünyasına uygun olmayabilir. Bir diğer önemli hususta aksesuarlardır. Günlük hayatta çok aksesuar kullansanız bile görüşme sırasında sadelikten yana olmalısınız. Mümkünse bir saat ve ufak bir küpe takmanız yeterli olacaktır. Abartılı, büyük küpelerden sallantılı kolyelerden uzak durmalısınız. Saçlarınız temiz ve güzelce taranmış olmalıdır.

İş Görüşmesi Bayan

Saçlarınız boyalı ise boyasına özen göstermelisiniz. Maşa yapıp hafifçe taradığınız saçlarınızla doğal bir görünüme kavuşabilirsiniz. Saçlarınız düz ise tepe de bir atkuyruğu yapmak sizi daha genç ve enerjik gösterecektir. Son olarak abartılı krepelerden ve saç spreylerinden sakının.

İş Görüşmene Giderken Erkekler Hangi Kıyafeti Tercih Etmelidir?

Erkekler, kurumsal olsun veya olmasın iş görüşmesine giderken mutlaka takım elbise tercih etmelidirler. Kravat takmalı aynı zamanda klasik bir ayakkabı giymelidirler. Kurumsal şirketlerde çalışanların büyük oranı takım elbise giymek zorundadır. İş dünyasında kabul gören en uygun renk laciverttir. Protokol kuralları açısından da erkeklerin lacivert bir takım elbise tercih etmeleri daha uygun olacaktır. Bu takım elbisenin sade ve desensiz olması tercih edilir. Eğer lacivert bir takım elbise giyilmiş ise siyah bir ayakkabı ve siyah bir kemer ile kombin tamamlanmalıdır. Lacivert dışında koyu gri, füme gibi alternatif seçeneklere de başvurabilirsiniz.

İş görüşmesin kıyafet seçimi erkek

Kravat seçimini takım elbisenize uygun yapmalısınız. Kravatınızın rengini seçerken çok parlak ve canlı renklerden uzak durmalısınız. Eğer takım elbise giymekten hoşlanmıyorsanız daha spor bir tarzınız varsa veya yaptığınız araştırmalar sonucu görüşmeye takım elbise ile gitmenin uygun olmayacağını düşünüyorsanız o zaman blazer ceket tercih edebilirsiniz. Mevsim ceket giymeye uygun değilse yalnızca gömlek giyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çalışan Bayanlar Nasıl Giyinmeli

Ofis Şıklığı için Çalışan Bayanlar Nasıl Giyinmeli

Arzum Çay Makinesi Modelleri

En İyi Çay Makinesi Modellerinin Adresi Arzum