in

Çilek Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları | Cildinizi Parlatan Tarifler !

Çilek Maskesi

Meyveleri severiz ve sadece yediğimiz zaman faydaları neler diye merak ettiğimiz pek çok meyve aslında cilt bakımında da oldukça etkililer.Cildiniz için meyveli bir bakım yapmanın zamanı gelmiş olabilir. Çilek cildiniz için harikalar yapıyor. Besin değeri açısından zengin olan çileğin cildiniz için mucizeler yaptığını göreceksiniz. Çileğin cilt üzerindeki etkilerini keşfeden Roma ve Mısırlılar özellikle akne tedavisi için kullanmışlar.Bizde yazımızda çilek maskesi nasıl yapılır, faydaları neler ve cilde olan etkilerinden detaylıca yer verdik.

Çileğin Cilde Faydaları

Yaşlanma karşıtı Çilek, kırışıklık oluşumunun ana nedenlerinden biri olan kolajen yıkımını önleyen anti-oksidan ellagik asidi içerir. Ellagik asit, kolajenin yok edilmesine katkıda bulunan enzimler olan MMP üretimini boğarak UV hasarına karşı çalışan foto koruyucu bir etkiye sahiptir. Bu, ciltte kırışıklıkların oluşmasını önler, böylece yüzünüze sağlıklı bir görünüm kazandırır.

Sivilceye veda edin. Aşırı sebum birikmesinden kaynaklanan kötü şöhretli akne, bu meyvedeki besinler ile temizlenebilir. Çileklerin asidik doğası, ciltteki fazla yağı gidermesini sağlar.

UV cilt koruması. Güçlü antioksidan, ellagik asit cildi zararlı UV ışınlarından koruduğu için çok kullanışlıdır. Kore’deki bir üniversitede araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırma, ellagik asit tedavisi verildikten sonra UV ışınlarına maruz kalan farelerin, maruz kalmadan önce tedavi verilmeyen farelere kıyasla daha az kırışıklık oluşumu gösterdiğini keşfetti.

Artık yağlı cilt yok. C vitamini açısından zengin olan bu meyveler, cildinizi beslemek ve canlandırmak için yağlı ciltlerle savaşmak için mükemmel yüz maskeleri yapmak için kullanılabilir. Çilek doğada asidiktir ve bu cilt üzerindeki fazla sebumu gidermek için etkilidir.

Cilt aydınlatması. Meyve suyu lekeleri ve akne izlerini hafifletmede çok etkilidir. Çilek suyu cilt aydınlatıcı özlerin yanı sıra ciltteki koyu lekeleri azaltan ellagik asit içerir. Suyu, pamuklu bir top kullanarak cildinizdeki koyu lekelere uygulayın ve daha sonra iyice durulayın.

Çilek Maskesi Nasıl Yapılır?

Çilek Maskesi Nasıl Yapılır

Farklı çilek maskesi tarifleriniz bir araya getirdik.Her birinin farklı karışımlar ile farklı etkiler yaptığı maskeler şu şekilde;

Çilek ve Misket Limonu Maskesi

Cildinizin bronzlaşmasına yardımcı olur ve cildinizdeki pigmentasyon izlerini hafifletir . Çilek ve bir çorba kaşığı misket limon suyu karıştırın. Tüm yüze 15 dakika boyunca uygulayın ve ılık suyla yıkayın.

Çilek ve Çikolata Maskesi

Cildinizin parlaması ve aynı zamanda yumuşak bir cilt için bu maskeyi uygulayabilirsiniz.Bir çorba kaşığı kakao tozu ve bal ile birlikte çilekleri ezin. Yüzünüze 15 dakika boyunca uygulayın ve ılık su ile yıkayın.

Lekelere Karşı Çilek Maskesi

Çeyrek bardak olgun muz ve çilekleri ezin, ekleyin, çeyrek bardak ekşi krema veya yoğurt ve bir çorba kaşığı bal. Tüm yüze uygulayın; Ilık su ile yıkamasından önce 15 dakika bekletin.

Pirinç Unu ile Çilek Maskesi

Birkaç çileği bir çorba kaşığı pirinç unu ile karıştırın. Yıkamadan önce yüzünüze 15 dakika uygulayın.

Çilek ile Peeling

Bir meyveyi dilimleyin ve yüzünüze sürün, alfa hidroksil asitler mükemmel peeling kabiliyetine sahiptir. Yüzünüzde bir dakika bekletin ve yıkayın.

Çilek ile Cilt Bakımı ve Güzellik İpuçları

Çilek ile Cilt Bakımı

Çilek ile cilt bakımı yapılırken özelikle Akne ve sivilcelerde etkili olduğu görülüyor.Aşağıda cilt bakımında yararları ve faydaları bakımından şu durumlarda daha çok kullanılıyor;

  • Akne ile mücadelede
  • Sivilceleri önlemede
  • Cilt rengini hafifletmede
  • Cildi parlatmada
  • Pul pul cilt hücreleri için

Maske dışında çileği kullanabileceğiniz diğer güzellik ipuçları ise şu şekilde;

Dolgun ve Yumuşak Dudaklar

Dolgun, sulu, temiz ve öpülebilir dudaklar? Ah evet, çilek! İki olgun çileği iki çay kaşığı şekerle ezerek dudaklarınızı ovun. Bunu bir dakika boyunca dudaklarına sürün ve durulayın. Meyve asitleri canlanmaya ve dudaklarınızı dolgunlaştırmaya yardımcı olurken, şeker dudaklarınızı pul pul dökecek ve yumuşatacaktır.

Çilek ile Dişlerinizi Beyazlatın

Yüz güzelliğimizin önemli bir bölümünüde aslında dişlerimiz oluşturuyor.Bu durumda dişlerimizede önem vermeliyiz. Tüm yüzünüzü dişleriniz de dahil olmak üzere meyvelerin gücü ile bakıma alın.Dişlerinizi beyazlatmak için yarım çileği alın ve dişlerinize ileri geri yaparak sürtün.Bir dakika boyunca uygulayın ve sonrasında parlak ve beyaz dişlere kavuşun.

Sizlerde yaptığınız maskeleri, tariflerini ve gözlemlediğiniz etkilerini yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz hazırladığımız cildiniz için uygulayabileceğiniz Maya Maskesi ile Doğal cilt maskeleri ve hazırlanışı yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Erkekler Neden Sarışın Sever

Erkekler Neden Sarışın Sever?

Maya Maskesi

Maya Maskesi Tarifi : Nasıl Yapılır? Faydaları | Gençleştiren Maske