in

Doğal Cilt Maskeleri ve Yapılışları

Cilt bakımı için her yıl milyarlarca liralık harcama yapılan günümüzde artık kozmetik ürünlerin olumsuz etkilerini gören birçok kişi, doğal yöntemlere yönelmiş durumda. Biz de cilt bakımı için doğal tarifler arayanlara özel etkili birkaç maske tarifi hazırladık.

Doğal Salatalık Maskesi ve Tarifi

Boyun ve yüz bölgesi için uygulanabilecek olan bu doğal maske ile cildinizin daha sağlıklı ve genç görünmesine yardımcı olabilirsiniz. Birçok markalı kozmetik üründen bile daha etkilidir ve aynı zamanda da doğaldır.

Malzemeler
Salatalık
Çuha Çiçeği
Elma Suyu
Zeytinyağı
Pirinç Unu
Hazırlanışı

Çuha çiçeğinden iki tutam alınır, kurutularak dövülür ve toz haline getirilir. Bir salatalığın kabukları soyulur ve rendelenir, bir fincan pirinç unu ve çuha çiçeğinin tozu ile birlikte kısık ateşte 7-8 dakika kadar pişirilir. Pişirme esnasında karışım yanacak gibi olursa çok az klorsuz su ilave edilebilir. Elde edilen karışıma ise 1 kaşık doğal zeytinyağı ve yarım fincan elma suyu eklenerek tahta kaşıkla iyice karıştırılır.

Elde edilen krem temiz cilde uygulanır ve yarım saat kadar bekletildikten sonra ılık su ile temizlenir. Haftada 1 ya da 2 kez uygulanabilir.

Çilek Maskesi ve Tarifi

Kuru ciltler için doğal nemlendirici özelliği bulunan çilek maskesi, özellikle gözaltı kırışıklıkları için de son derece etkilidir.

Malzemeler
Çilek
Yoğurt
Yulaf unu
Yumurta

Hazırlanışı

8-10 adet çilek ezilerek bir avuç yulaf unu ile karıştırılarak 25-30 saniye kadar yoğurulur. Ardından içerisine 2 kaşık yoğurt ve bir de yumurta sarısı eklenerek iyice karıştırılır ve krem elde edilir.
Krem nazikçe masaj yapılarak tüm yüz bölgesine yedirilir ve 20 dakika kadar ciltte bekletilir. Temizlemek içinse sadece ılık su yeterlidir.

Cilt Maskesi

Leke ve Sivilceler için Yumurta Maskesi

Sivilce ve özellikle kızıl lekelerden yana muzdarip olanlar için etkili ve doğal bir formül.

Malzemeler
Yumurta
Badem yağı
Buğday
Gülsuyu

Hazırlanışı

Yarım su bardağı buğday, iki bardak su ile iyice ezilir. İçerisine iki tane yumurtanın sarısı ve bir kaşık da badem yapı konularak tahta kaşıkla karıştırılır. Elde edilen karışımın yarısı tüm yüze tamamen sürülür ve 20 dakika bekletildikten sonra ılık su ile durulanır. Bu şekilde hazırlanan karışım sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez uygulanırsa sonuç daha hızlı alınacaktır.

Cildin Toparlanması için Soya Yağı Maskesi

Daha dinç, daha taze ve daha gergin bir cilt için haftada birkaç kez uygulanabilir.

Malzemeler
1 yemek kaşığı soya yağı
1 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu
2 adet yumurta akı

Hazırlanışı

Tüm malzemeler aynı kap içerisinde tahta kaşıkla iyice karıştırılır. Hazırlanan karışım cilde masaj yaparak uygulanır ve yarım saat kadar bekletildikten sonra klorsuz ılık su ile durulanır. Uygulanacak alanın büyüklüğüne göre ölçülere uyularak daha fazla karışım da hazırlanabilir.

Sizlerde denediğiniz cilt maskeleri ve tecrübe edindiğiniz doğal maskeler hakkındaki bilgilerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yağlı Saçlar için Doğal Çözümler

Saçlarda Kepek Neden Olur ve Nasıl Geçer