in

Pizzanın Mini Tarihi : Pizza Hangi Ülkeye Aittir?

Pizza Hangi Ülkeye Aittir?

Kuşkusuz herkes için tadına doyum olmayan ve asla bıkılmayan yemeklerin başında pizza geliyor. Peki, pizzanın tarihini hiç merak ettiniz mi? Pizzanın ilk kez ne zaman yapıldığı net olarak bilinmiyor. Ancak antik çağlardan bu yana pizza benzeri yemeklerin yapıldığının bilindiğini söyleyelim. Özellikle hamurun sık kullanıldığı ülkelerde yani Yunanlılar, Türkler, Çinler, Persler gibi toplumlarda pizzaya benzeyen çok sayıda yemeğin eski dönemlerden günümüze kadar ulaştığı biliniyor. 

Pizza Hangi Ülkeye Aittir?

‘Pizza’ kelimesi ile ilk kez 10. Yüzyılda latince bir belgede geçiyor. Pizza kelimesinin kullanıldığı bilinen en eski belge budur. Bu belge de Orta İtalya bölgesinde bulundu. Modern anlamda ilk pizza ise Napoli’de yapıldı. Bu nedenle pizza hangi ülkeye aittir sorusunun yanıtı İtalya’dır. Zira tarihi belgeler de bu bilgiyi doğruluyor. İtalya’da pizza üzerine bir yasa bile var. Yasa kapsamında pizzada sadece izin verilen malzemeler kullanılabiliyor. Aynı zamanda pizzanın pişirilmesine dair de nelere izin verildiği bu yasa ile düzenlenmiş durumdadır. 

Pizzanın Tarihi

İtalya’dan kısa zamanda tüm dünyaya yayılan pizza lezzeti 1800’lü yıllara kadar seyyar satıcılar tarafından satılıyordu. Aynı zamanda açık hava fırınlarında üretiliyordu. Özellikle işçi sınıfının en sevdiği yemeklerden biri olduğu da biliniyor. Dünyanın en eski pizza fırını ise Antica Pizzeria Port’Alba adını taşıyor ve Napoli’de bulunuyor. 

İtalyanlar günümüzde 2 çeşit pizzanın olduğunu dile getiriyor. İtalyan gurmeler ve ünlü şefler de bu bilgiyi doğruluyor. Buna göre pizza çeşitleri Marinara ve Margherita adını taşıyor. Diğer tüm pizza çeşitleri ise bu iki pizza tipinin türetilmesi ve biraz değiştirilmesi ile ede edilen lezzetler… Elbette pizza lezzetinde domates son derece önemli bir ürün ve domates Avrupa’ya ilk kez 16 yüzyılda getirilmiş. Ancak Amerika domatesin zehirli olduğunu düşündüğünden yemeklerde kullanmamış. Napoliler ise hamurun üzerine domates sürerek fırına atmış ve domates ile pizza hamurunun birleşmesinden doğan lezzet de böylelikle keşfedilmiş olmuş.  

Günümüzde ise pizza asla vazgeçilemeyen yemeklerden biri ve ülkemizde de sıklıkla sevilerek tüketiliyor. Özellikle Little Caesars pizzalarının herkes tarafından sevildiğini ve sıklıkla tüketildiğini de belirtebiliriz. İnternet sitesi üzerinden online olarak sipariş verilebiliyor ve hızlı bir teslimat yapılıyor olması da dikkatlerden kaçmıyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Söz ve Nişan Çiçekleri

Söz ve Nişan Çiçekleri Nasıl Olmalı?

Esra Erol Saç Rengi

Esra Erol Saç Rengi ve Modelleri