in

Yağlı Saçlar için Doğal Çözümler

Saçların güzel ve canlı bir görüntüye sahip olmasının önündeki engellerden birisi de saçların çok çabuk yağlanması. Yağlı saçların nedeni aslında yağlı bir cilt yapısına sahip olmak. Yani aslında yağlanan direk saçlarımız değil, cildimiz. Derideki yağın saçlara yayılması ile de saçların yağlanması mümkün olabiliyor doğal olarak. Bu sorunun çözümü için öncelikler saçların bakımında birkaç önemli ayrıntıya dikkat etmek, ardından da doğal kürlerle bu sorunu en aza indirmeye çalışmak gerek.

Yağlı Saçlar için Bakım

Yağlı saçlardan rahatsız olup, saçları daha sık yıkamak bu sorunu daha fazla tetikleyebilir. Sık yıkama ile birlikte saç derisindeki yağ hücreleri daha çok çalışmaya başlayabilir ve yağlanma artabilir. Bunun için saçları her gün değil de, en azından gün aşırı yıkamakta fayda vardır.

Yağlı saçları yıkarken dikkat edilmesi gereken bir diğer detay da, saçları şampuanla/sabunla yıkamadan önce ılık su ile bir kere durulamak, son durulamayı da soğuk su ile yapmak etkili bir çözümdür.

Yağlı Saçlar için Bitkisel Çözüm

Artık birçok kişi, yaşanan ufak bir sorunda bile kimyasal katkılı ürünlerden medet ummanın, başka sorunların kapısını aralayabildiğinden emin. Biz de bu yüzden yağlı saçlar için doğal çözüm arayanlara birkaç farklı kür ve maske tarifi verelim dedik. Vermiş olduğumuz tarifleri haftada bir kez düzenli olarak saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

İbrahim Saraçoğlu’nun Yağlı Saçlar için Lavanta Kürü

Bir tutam lavanta, yaklaşık 3 su bardağı suyun (suyun klorsuz olmasına dikkat edin) içerisine atılır ve yaklaşık 8-9 dakika süre ile kısık ateşte kaynatılır. Kaynadıktan hemen sonra lavantalar süzülür ve karışım soğumaya bırakılır. Ilık bir hale geldikten sonra bu karışım ile saçlara masaj yapılır ve 30 dakika kadar saçlarda bekletilir. 30 dakikanın ardından saçlar ılık bir su ile iyice durulanır.

Dikkat: Kür, temizlenmiş saçlara uygulanmalıdır.

Yağlı Saçlar için Biberiye Kürü

Bir tutam kekik ve biberiye, kaynamış ve altı kapatılmış 1,5 bardak suyun üzerine atılarak bir süre demlenmesi sağlanır. Demlenen suyun ılıması beklenir ve süzülür. Hazırlanan kür saç diplerine masaj yapılarak yedirilir ve 20-25 dakikanın ardından ılık su ile saçlar durulanır.

Yağlı Saçlar için Elma Sirkesi

Yarım çay bardağı elma sirkesi, iki üç çimdik tuz ve bir tatlı kaşığı kekik suyunu bir bardak su ile karıştırıp saç diplerine bu su ile masaj yapın. Ardından sıcak ve nemli bir havlu ile saçlarınızı kapatın ve 1,5-2 saat kadar bekleyin. Havluyu çıkardıktan sonra da ılık bir su ile saçlarınızı durulayın.

Saç bakımında kullanılan diğer bitkisel yağlar için Bitkisel Yağlar İle Saç Bakımı ve Faydaları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sizlerde yağlı saçlar için uyguladığınız bakım ve kürleri yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tırnak Soyulması Nedenleri ve Tedavisi

Doğal Cilt Maskeleri ve Yapılışları